Rosja odmownie odniosła się do wniosku podkomisji smoleńskiej o zrekonstruowanie wraku Tu-154M bez przewożenia go do Polski.

Rosja nie zgodziła się na rekonstrukcję wraku samolotu Tu-154M ze szczątków znajdujących się w Smoleńsku – ujawniła we wtorek rzeczniczka podkomisji smoleńskiej Marta Palonek.

„Informujemy, że w związku z wystąpieniem z marca bieżącego roku Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego do strony rosyjskiej o możliwość dokonania w Smoleńsku rekonstrukcji wraku strona rosyjska odpowiedziała odmownie” – napisała podkomisja w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

Rosjanie odpowiedzieli na wniosek podkomisji jeszcze w maju br. Strona rosyjska odpisała, że niemożliwa jest „rekonstrukcja samolotu z odłamków, zebranych na miejscu zdarzenia bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu i cech szczególnych”.

„Stanowisko strony rosyjskiej świadczy o złej woli lub absolutnym braku kompetencji w zakresie badania katastrof lotniczych” – skomentowała podkomisja przypominając, że według instrukcji Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) rekonstrukcja samolotu jest „niezwykle istotna i pomocna” w wyjaśnianiu przyczyn katastrof lotniczych. Odrzucono także twierdzenia strony rosyjskiej, jakoby rekonstrukcja zagrażałaby elementom wraku.

„Stanowisko strony rosyjskiej potwierdza diagnozę zawartą w raporcie Rady Europy, porównującą działania Federacji Rosyjskiej do zachowań ZSRR w sprawie ludobójstwa katyńskiego i nazywa je wprost działaniami noszącymi znamiona prowokacji” – napisano w komunikacie.

Wrak polskiego samolotu Tu-154M, który 10. kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem, znajduje się wciąż w blaszanym baraku na płycie lotniska w Smoleńsku. Rosja twierdzi, że odda Polsce wrak dopiero po zakończeniu własnego śledztwa w sprawie katastrofy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Odbyła się ostatnia ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Kresy.pl / PAP

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz