Prokuratura Krajowa zakończyła ekshumacje szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej.

W środę na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku Prokuratura Krajowa przeprowadziła ostatnią z 83 zaplanowanych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformowała rzecznik prasowa PK prok. Ewa Bialik.

Ekshumacja odbyła się w godzinach wieczornych. Korespondent PAP widział w Alei Zasłużonych cmentarza cztery autokary i osłoniętą namiotami mogiłę. Miejsce dokonywanych czynności zabezpieczali policjanci i funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. Prokuratura Krajowa nie ujawniła dalszych szczegółów podjętych działań. Jak ustaliła PAP, ekshumowano szczątki Leszka Solskiego, działacza Federacji Rodzin Katyńskich.

W poniedziałek na tym samym cmentarzu PK ekshumowała szczątki innej ofiary katastrofy smoleńskiej – Arkadiusza Rybickiego. W obu przypadkach przeciwko ekshumacjom protestowały rodziny zmarłych. Podczas ekshumacji Rybickiego na cmentarzu demonstrował nawet tłum jej przeciwników.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej wznowiono w 2016 roku po przejęciu śledztwa smoleńskiego przez Prokuraturę Krajową od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Prokuratorzy ogłosili wówczas, że istnieje konieczność ekshumowania szczątków 83 ofiar. Wcześniej, w latach 2011-2012 przeprowadzono 9 ekshumacji. Ciała pozostałych 4 ofiar katastrofy zostały skremowane. Podczas ekshumacji stwierdzono liczne nieprawidłowości – m.in. zamianę 8 ciał oraz kilkadziesiąt przypadków pomieszania szczątków różnych ofiar. Przeprowadzane są kompleksowe badania ciał ofiar także pod kątem obecności śladów materiałów wybuchowych. W pracach biorą udział specjaliści zagraniczni. Prokuratura nie informuje szerzej o wynikach ekshumacji.

CZYTAJ TAKŻE: Podkomisja smoleńska zaprezentowała raport techniczny nt. katastrofy Tu-154M

Kresy.pl / PAP / RMF FM

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Panowie redaktorzy Kresów .pl ,(bardzo Was szanuję), zamiast o zakończeniu ekshumacji ,może byście wspomnieli o Mateuszu Piskorskim ,któremu przedłużono o następne pół roku areszt.

  • Tutejszym
   Tutejszym :

   @jwu Mateusz Piskorski sostał zatrzymany przez ABW.
   Zarzuty: szpiegostwo na rzecz Rosji, spotkania operacyjne z osobami kontaktowymi,
   przyjmowanie zadań operacyjnych, propagowanie rosyjskich interesów za wynagrodzeniem.
   Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.
   To nie jakiś drobny ruski troll tylko normalny zdrajca interesów RP.

   • jwu
    jwu :

    @Tutejszym Gdyby był faktycznie zdrajcą to co najmniej od roku miałby wyrok na karku.A siedzi dalej bez wyroku.Poza tym czekałem na merytoryczny komentarz jakiegoś Polaka z forum ,a nie chorego na rusofobię banderowskiego kreta.

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Teraz należy już tylko oczekiwać, że po zakończonych czynnościach, prokuratorzy oraz specjaliści zasilą i wspomogą szeregi swych kolegów z IPN i ze zdwojoną siłą ruszą do ekshumacji naszych Rodaków, w najbardziej bestialski sposób torturowanych i mordowanych przez banderowsko-ukrowską czerń na naszych Kresach. Jak powszechnie wiadomo, upadliński kraj stoi przed nimi otworem.