Prokuratura Krajowa zakończyła ekshumacje szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej.

W środę na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku Prokuratura Krajowa przeprowadziła ostatnią z 83 zaplanowanych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformowała rzecznik prasowa PK prok. Ewa Bialik.Ekshumacja odbyła się w godzinach wieczornych. Korespondent PAP widział w Alei Zasłużonych cmentarza cztery autokary i osłoniętą namiotami mogiłę. Miejsce dokonywanych czynności zabezpieczali policjanci i funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. Prokuratura Krajowa nie ujawniła dalszych szczegółów podjętych działań. Jak ustaliła PAP, ekshumowano szczątki Leszka Solskiego, działacza Federacji Rodzin Katyńskich.

W poniedziałek na tym samym cmentarzu PK ekshumowała szczątki innej ofiary katastrofy smoleńskiej – Arkadiusza Rybickiego. W obu przypadkach przeciwko ekshumacjom protestowały rodziny zmarłych. Podczas ekshumacji Rybickiego na cmentarzu demonstrował nawet tłum jej przeciwników.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej wznowiono w 2016 roku po przejęciu śledztwa smoleńskiego przez Prokuraturę Krajową od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Prokuratorzy ogłosili wówczas, że istnieje konieczność ekshumowania szczątków 83 ofiar. Wcześniej, w latach 2011-2012 przeprowadzono 9 ekshumacji. Ciała pozostałych 4 ofiar katastrofy zostały skremowane. Podczas ekshumacji stwierdzono liczne nieprawidłowości – m.in. zamianę 8 ciał oraz kilkadziesiąt przypadków pomieszania szczątków różnych ofiar. Przeprowadzane są kompleksowe badania ciał ofiar także pod kątem obecności śladów materiałów wybuchowych. W pracach biorą udział specjaliści zagraniczni. Prokuratura nie informuje szerzej o wynikach ekshumacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Podkomisja smoleńska zaprezentowała raport techniczny nt. katastrofy Tu-154M

Kresy.pl / PAP / RMF FM

Odbyła się ostatnia ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Tutejszym :

   @jwu Mateusz Piskorski sostał zatrzymany przez ABW.
   Zarzuty: szpiegostwo na rzecz Rosji, spotkania operacyjne z osobami kontaktowymi,
   przyjmowanie zadań operacyjnych, propagowanie rosyjskich interesów za wynagrodzeniem.
   Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.
   To nie jakiś drobny ruski troll tylko normalny zdrajca interesów RP.

 1. Gaetano :

  Teraz należy już tylko oczekiwać, że po zakończonych czynnościach, prokuratorzy oraz specjaliści zasilą i wspomogą szeregi swych kolegów z IPN i ze zdwojoną siłą ruszą do ekshumacji naszych Rodaków, w najbardziej bestialski sposób torturowanych i mordowanych przez banderowsko-ukrowską czerń na naszych Kresach. Jak powszechnie wiadomo, upadliński kraj stoi przed nimi otworem.