Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji zaprzeczyło, że przygotowywane jest spotkanie ministrów Ławrowa i Czaputowicza w sprawie organizacji uroczystości z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie Kreml oświadczył, że Władimir Putin nie wybiera się 10 kwietnia br. do Smoleńska – informuje RMF FM.

Informację o mającym nastąpić spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji w sprawie „ewentualnej organizacji” uroczystości rocznicowych przekazał dziennikarzom w czwartek rano rzecznik prezydenta Dudy Błażej Spychalski. „Takie spotkanie nie jest wypracowywane” – powiedziano kilka godzin później agencji TASS w rosyjskim MSZ.

Jednocześnie udział rosyjskiego prezydenta w ewentualnych uroczystościach w Smoleńsku wykluczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który powiedział, że Władimir Putin nie ma w planach wyjazdu do Smoleńska 10 kwietnia.

Wcześniej w czwartek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk ujawnił w wywiadzie dla RMF FM, że Mateusz Morawiecki chce być 10 kwietnia zarówno w Smoleńsku i w Katyniu. Na pytanie, czy Rosjanie o tym wiedzą, Dworczyk odpowiedział, że KPRM jest „w trakcie analizowania możliwości i przygotowywania takiego wyjazdu”. Zapytany o to, czy do Smoleńska wybiera się także Andrzej Duda, odpowiedział, że nie ma takiej wiedzy i może się tylko wypowiadać za KPRM.

Wypowiadający się później o możliwym wyjeździe Andrzeja Dudy na uroczystości w Rosji Bartosz Spychalski mówił, że „dzisiaj brane są pod uwagę bardzo różne scenariusze”, trwają „odpowiednie ustalenia” a „wszelkie decyzje są jeszcze przed nami”.

Według nieoficjalnych ustaleń RMF FM w Smoleńsku oprócz Mateusza Morawieckiego chcą być Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sprawa organizacji uroczystości rocznicowych wywołała przejściowy zgrzyt pomiędzy KPRM a Kancelarią Prezydenta. Na briefingu jedna z dziennikarek zapytała Błażeja Spychalskiego o rzekome słowa ministra Dworczyka o tym, że prezydent Duda „może towarzyszyć premierowi” w Smoleńsku. Rzecznik prezydenta odpowiedział, że „pan minister Michał Dworczyk jeszcze wiele się musi nauczyć”. Według RMF FM otoczenie prezydenta uznało, że KPRM próbuje umniejszać znaczenie pierwszej osoby w państwie. Później Spychalski opublikował na Twitterze wspólne zdjęcie z szefem KPRM z dopiskiem o wyjaśnieniu nieporozumienia. „A wszyscy, w tym dziennikarze powinni dbać o precyzję w cytowaniu wypowiedzi” – napisał rzecznik prezydenta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Rosja już udzieliła Polsce „pomocy” w Katyniu i Smoleńsku.
  Oddanie czci Polakom pomordowanym przez Rosjan
  wymaga zgody Rosjan na wjazd polskich delegacji na terytorium FR.
  Rosja i jej Putin nic o tym nie chcą wiedzieć, nie przyjmują tego do wiadomości.
  Czyżby Rosja i jej Putin planowali kolejny mord na Polakach.
  „Możemy to zrobić i co nam zrobicie?” – typowo ruskie podejście względem Polski.
  Według mnie Roman1 jest podłym, niemoralnym ruskim trollem.
  Ale w tym temacie nie powinien pluć na groby Polaków i milczeć.
  Czy w tych okolicznościach można nazwać go ruską trollowską kreaturą?.