Litwa może wprowadzić kontrole na drogach z powodu koronawirusa

Z powodu zagrożenia koronawirusem z chińskiego Wuhan Litwa może wprowadzić kontrole osób wjeżdżających do tego kraju drogą lądową – poinformował wiceminister zdrowia Litwy Algirdas Šešelgis.

Šešelgis, który odpowiada w ministerstwie zdrowia za walkę z sytuacjami nadzwyczajnymi, powiedział w czwartek agencji BNS, że nie chodzi o wprowadzenie ograniczeń wjazdu na Litwę, lecz o wprowadzenie „pewnych kontroli”, tak jak ma to obecnie miejsce na lotniskach i portach morskich. „Rozważamy taką możliwość” – powiedział wiceminister.

Według Šešelgisa wprowadzenie kontroli będzie skomplikowaną operacją, ponieważ będzie wymagało ustawienia na drogach wjazdowych na Litwę całodobowych „posterunków” obsługiwanych przez odpowiednią liczbę specjalistów medycznych, którym trzeba będzie zapewnić ochronę. Trzeba będzie również rozwiązać kwestię legalności zatrzymywania pojazdów przybywających na Litwę. Wiceminister wyobrażał sobie kontrole w ten sposób, że medycy prowadziliby wywiad z przybywającymi osobami oraz przekazywali im broszury, co należy robić w razie podejrzenia kontaktu z koronawirusem. Obecnie takie środki bezpieczeństwa stosuje się tylko w portach lotniczych i morskich.

Šešelgis uzależnił wprowadzenie takich środków bezpieczeństwa od rekomendacji, które miały być przyjęte na dzisiejszym spotkaniu ministrów zdrowia państw UE w Brukseli. Gdyby pojawiła się taka rekomendacja, litewskie władze „pomyślą” o jej wprowadzeniu w życie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak mówił Šešelgis, wstępna informacja o rekomendacjach z Brukseli ma pojawić się w piątek a pierwsze ewentualne decyzje w tej sprawie będą podejmowane w poniedziałek.

W brukselskim spotkaniu uczestniczy polski wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przed spotkaniem Kraska informował dziennikarzy, że Polska rozważy ewentualne przystąpienie do wspólnych unijnych zakupów szczepionek w związku z epidemią koronawirusa.

Według ostatnich danych WHO z powodu koronawirusa z Wuhan (który otrzymał oficjalną nazwę COVID-19) na całym świecie zachorowało do tej pory prawie 47 tys. osób – 46,5 tys. w Chinach oraz 447 poza Chinami. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 1826 przypadków nowych zachorowań, w tym 1820 w Chinach. Dane ze środy mówią o 1368 zmarłych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dymisje w Komunistycznej Partii Chin w związku z epidemią koronawirusa

Kresy.pl / Delfi / TVP Info / who.int
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz