Tysiące Czechów demonstrowały w Pradze przeciw obostrzeniom

Tysiące Czechów zgromadziło się w niedzielę na Placu Wacława w Pradze na demonstracji przeciwko ograniczeniom związanym z COVID-19.

Jak podają Novinki.cz, około 6 tys. osób zgromadziło się na Placu Wacława w Pradze w niedzielne popołudnie, aby zademonstrować przeciwko nowelizacji ustawy pandemicznej oraz domagać się zniesienia nałożonych obostrzeń. Około godziny 18. demonstranci pomaszerowali w kierunku siedziby rządu, a następnie do Zamku na Hradczanach.

Przemawiający podczas demonstracji politycy i aktywiści krytykowali działania rządu, kwarantannę, szczepienia, firmy farmaceutyczne, noszenie maseczek i zakaz korzystania z restauracji i innych obiektów bez paszportu covidowego. Protestujący nawoływali do obywatelskiego nieposłuszeństwa, używali argumentu walki o wolność.

Demonstracja została zwołana w odpowiedzi na nowelizację prawa pandemicznego, o której posłowie mieli dyskutować w tym tygodniu. Sprzeciwili się temu posłowie partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), w związku z czym we wtorek zwoływane jest nadzwyczajne posiedzenie Izby Poselskiej.

Podczas demonstracji dyskutowano także o sprzeciwie wobec obowiązku szczepień przeciwko Covid-19. W ubiegłym tygodniu rząd uchylił prawo, które zmuszało do szczepień niektóre zawody oraz osoby w wieku powyżej 60 lat. Rząd uzasadnił swój ruch chęcią uniknięcia „pogłębiających się pęknięć” w społeczeństwie.

Policja nie musiała interweniować. Wśród uczestników znalazło się kilka osób w policyjnych czapkach, które określiły się jako funkcjonariusze policji nie zgadzający się na obowiązkowe szczepienia na koronawirusa.

W środę liczące 10,7 miliona mieszkańców Czechy zanotowały najwyższy dzienny wskaźnik zachorowań w środę – 54 689. Liczba hospitalizacji jest jednak kilkakrotnie niższa niż podczas poprzedniego szczytu zakażeń na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Konwój Wolności w Kanadzie. Ogromny protest kierowców i przeciwników obostrzeń [+VIDEO]

Kresy.pl / novinky.cz / reuters.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz