Kierownictwo Komunistycznej Partii Chin odwołało ze stanowisk szefa i wysokich funkcjonariuszy aparatu partii w prowincji w której pojawił się koronawirus.

Portal Bankier.pl poinformował w czwartek o odwołaniu sekretarza kierującego strukturami KPCh w prowincji Hubei Jianga Chaolianga. Stolicą tej prowincji jest miasto Wuhan w którym pojawiła się mutacja koronawirusa groźna dla ludzi i gdzie wybuchła epidemia. W systemie politycznym Chińskiej Repbuliki Ludowej partia stanowi centrum władzy i jej funkcjonariusze w praktyce zajmują pozycję nadrzędną wobec urzędników poszczególnych szczebli administracji państwowej. Jak podaje Bankier.pl na stanowisko szefa struktur KPCh w Hubei powołano Ying Yonga dotychczasowego burmistrza Szanghaju, uważanego za człowieka należącego do frakcji sekretarza generalnego partii i przywódcy państwa Xi Jingpinga.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jiang Chaolian nie jest jedynym wysokim funkcjonariuszem KPCh, który stracił stanowisko w związku z wybuchem epidemii groźnej choroby. Zdymisjonowany został także pierwszy sekretarz komitetu miejskiego partii w samym Wuhan. Wcześniej odwołano dwóch najwyższych rangą członków komisji zdrowia.

Sam przywódca państwa i partii pojawił się w poniedziałek w pekińskim szpitalu gdzie leczone są osoby zakażone koronawirusem. Xi Jinping dał zmierzyć sobie temperaturę co jest badaniem szeroko stosowanym przez służby państwowe w wielu miejscach publicznych łącznie z lotniskami i dworcami. Założył też maseczkę w której dokonał inspekcji szpitala. Ocenił sytuację epidemiologiczną jako „bardzo poważną” oraz wezwał do zastosowania „bardziej zdecydowanych środków” walki z chorobą. Najwyższe władze ChRL sformowały już specjalną grupę mającą koordynować działania struktur państwowych w tej sprawie. Do kierowania nią wyznaczono premiera Li Keqianga.

Ja podał brytyjski „The Guardian” we wtorek odnotowano w Chinach spadek nowych zakażeń. Tego dnia wykryto ich 1638 co jest najniższym dziennym wynikiem od stycznia. Jeszcze 4 lutego odnotowano około 3 tys. nowych przypadków zakażenia wirusem. W czwartek było w ChRL prawie 60 tys. zachorowań. Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 1355.

Czytaj także: WHO ogłosiła światowe zagrożenie wirusem z Wuhan

bankier.pl/france24.com/telegraph.co.uk/theguardian.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz