Premier Morawiecki chce 10 kwietnia pojechać do Smoleńska i do Katynia

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział w RMF FM, że premier Mateusz Morawiecki chce w tym roku pojechać do Smoleńska i Katynia na rocznicę 10 kwietnia. Szef rządu potwierdził te słowa. KPRM „analizuje możliwości przygotowania takiego wyjazdu”.

W czwartek rano na antenie radia RMF FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczył powiedział, że premier Mateusz Morawiecki chce w tym roku pojechać do Rosji na 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, jednocześnie zamierzając oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej w związku z kolejną rocznicą mordu. To pierwsza oficjalna zapowiedź Warszawy w tej kwestii.

– Premier Mateusz Morawiecki 10 kwietnia chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu. W tej chwili kancelaria analizuje możliwości przygotowania takiego wyjazdu – powiedział Dworczyk. Zaznaczył przy tym, że wyjazd nie miałby mieć charakteru wizyty bilateralnej, w związku z czym nie jest planowane spotkanie z premierem Rosji. Szef KPRM powiedział, że celem wizyty „jest oddanie hołdu tym osobom, które zginęły 10 lat temu, w chyba najbardziej dramatycznym zdarzeniu po zakończeniu II wojny światowej jakie dotknęło nasz kraj”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Na pytanie, czy Rosjanie już o tym wiedzą Dworczyk odparł, że trwa analizowanie możliwości i przygotowywanie takiego wyjazdu. Przyznał, że „jest to sprawa bardzo skomplikowana” a precyzyjne informacje zostaną podaje, „jak będzie właściwy moment”. Dopytywany powiedział, że nic mu nie wiadomo o tym, żeby Smoleńska i Katynia 10 kwietnia tego roku chcieli pojechać też prezydent Andrzej Duda czy prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Prowadzący rozmowę Robert Mazurek oświadczył, że on ma „taką wiedzę”, że Duda i Kaczyński chcieliby pojechać, ale na razie jeszcze nie wiadomo co z tego będzie. Szef KPRM powiedział, że decyzje co do samej formy obchodów jeszcze nie zapadły, a odnośnie planów prezydenta i szefa PiS na 10 kwietnia należałoby zwrócić się do nich.

Dworczyk był też pytany, czy „analizowanie” oznacza, że premier chciałby pojechać, ale nie wiadomo, czy Rosjanie go wpuszczą. – Tego rodzaju podróż wymaga szeregu zgód dyplomatycznych zarówno od Federacji Rosyjskiej, jak i naszych partnerów białoruskich – odpowiedział szef KPRM.

Niedługo po wywiadzie do sprawy odniósł się oficjalnie premier Mateusz Morawiecki, zamieszczając post na portalu społecznościowym.

„Chciałbym tutaj oficjalnie potwierdzić słowa szefa mojej Kancelarii Michała Dworczyka z Jego porannej rozmowy radiowej” – napisał szef rządy. „Tak, 10 Kwietnia 2020 roku, w 10 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej chcę się udać do Smoleńska i do Katynia, aby oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Oba te wydarzenia na zawsze zmieniły historię Polski”.

Czytaj także: Media: tajemniczy emisariusz do mediacji między Polską a Rosją

rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz