Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej rozmieściło najnowsze kompleksy walki radioelektronicznej Samarkand na strategicznych odcinkach, w tym w obwodzie kaliningradzkim – podała w niedzielę rosyjska agencja Interfax opierając się na materiałach portalu zamówień publicznych w Rosji.

Zgodnie z dokumentacją przetargową dotyczącą bieżącej obsługi kompleksów na terytorium Rosji i Białorusi rozmieszczono co najmniej 13 kompleksów Samarkand-U, Samarkand SU-PRD-K2 i Samarkand PU-PRD-D. Skierowano je do obwodów archangielskiego, kaliningradzkiego, moskiewskiego, murmańskiego, nowogrodzkiego, Kraju Krasnodarskiego i Kraju Nadmorskiego, Żydowskiego Obwodu Autonomicznego oraz na Białoruś. Wartość prac przy obsłudze kompleksów wyceniono na nie więcej niż 61 mln rubli.

Materiały portalu zamówień publicznych wskazują, że kompleksy rozlokowano w obiektach floty wojennej Rosji.

Według portalu Altair zakończenie wprowadzania kompleksów do normalnej eksploatacji ma nastąpić do 10. listopada 2019 roku.

Jak stwierdza Interfax, rosyjska armia nigdy oficjalnie nie ujawniła przeznaczenia kompleksu Samarkand i jego charakterystyki. Rosyjscy eksperci twierdzą, że jest to kompleks operacyjno-strategiczny zdolny do zakłócania różnych systemów radioelektronicznych, w tym łączności i rozpoznania radiolokacyjnego.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony służby walki radioelektronicznej Floty Północnej otrzymały najnowsze kompleksy Swiet i Samarkand już w 2017 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że według niedawnych doniesień CNN Rosja modernizuje i rozbudowuje swoje obiekty wojskowe w obwodzie kaliningradzkim. Według tej amerykańskiej telewizji zdjęcia satelitarne pozyskane od firmy ImageSat International, wykonane między lipcem a 1. października br. pokazują postępy prac nad obiektami wojskowymi w czterech różnych miejscach w obwodzie, w tym nad magazynem broni jądrowej.

Rosja ma już w obwodzie kaliningradzkim rakiety Iskander-M. Mają one zasięg od 50 do nawet 700 kilometrów, a więc z kaliningradzkiej enklawy mogą uderzyć zarówno w Warszawę, jak i Berlin. Eksperci uważają, że rakiety te mogą przenosić głowice z ładunkami jądrowymi. Uznawane są także za najnowocześniejsze systemy balistyczne krótkiego zasięgu na świecie, potencjalnie bardzo trudne do zestrzelenia. W 2016 roku Rosja potwierdziła przemieszczanie wyrzutni Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. Według Rosjan była to odpowiedź na działania NATO.

Kresy.pl / Interfax / altair.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz