Patruszew grozi Litwie „poważnymi negatywnymi” konsekwencjami

Wysłany do Kaliningradu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew zagroził Litwie środkami odwetowymi, które będą miały „poważny negatywny wpływ” na jej mieszkańców.

Jak podaje TASS, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew zapowiedział, że w najbliższym czasie Rosja podejmie działania w odpowiedzi na ograniczenie przez Litwę tranzytu do obwodu kaliningradzkiego, co będzie miało „poważny negatywny wpływ” na mieszkańców tego kraju.

Patruszew zapowiedział to w Kaliningradzie, w którym odbył wyjazdową naradę z miejscowymi władzami.

„Rosja z pewnością zareaguje na takie wrogie działania. Odpowiednie środki są wypracowywane w formacie międzyresortowym i zostaną podjęte w najbliższym czasie. Ich konsekwencje będą miały poważny negatywny wpływ na ludność Litwy” – powiedział sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

Patruszew nie sprecyzował, jak może wyglądać rosyjska odpowiedź. Dzień wcześniej gubernator obwodu kaliningradzkiego sugerował, że mogą być to sankcje gospodarcze.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze groźby Rosji wobec Litwy w związku z wprowadzeniem w życie sankcji na tranzyt niektórych rosyjskich towarów przez terytorium Litwy do i z obwodu kaliningradzkiego. W poniedziałek rosyjskie MSZ wezwało do siebie charge d’affaires ambasady Litwy w Rosji Virginiję Umbrasiene. Litewskiej dyplomatce przekazano „zdecydowany protest” w związku z wprowadzonym „bez uprzedniego powiadomienia” zakazem tranzytu kolejowego dużej gamy towarów przez terytorium Litwy. Rosyjskie władze zażądały niezwłocznego zniesienia blokady tranzytu, a w przeciwnym razie pozostawiły sobie „prawo do działań w obronie swoich interesów narodowych”. We wtorek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Litwini „powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji, które niestety nastąpią”.

W piątek Litwa poinformowała rosyjski obwód kaliningradzki, że z powodu sankcji UE zablokuje import i eksport dużej liczby towarów drogą kolejową. Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow powiedział, że ograniczenie tranzytu wpłynie na 40 do 50 proc. produktów importowanych i eksportowanych z Rosji przez Litwę.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa odsyła Rosję do Komisji Europejskiej w sprawie sankcji na tranzyt towarów

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz