Janukowycz wystąpił w Moskwie na konferencji prasowej [+VIDEO]

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wystąpił w środę w Moskwie na konferencji prasowej. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od marca ubiegłego roku. W tym czasie na Ukrainie skazano go zaocznie na 13 lat więzienia za zdradę państwa.

Jak podał portal Strana.ua relacjonujący konferencję Janukowycza, został on przywieziony do siedziby agencji RIA Nowosti w samochodzie na sygnale. Według portalu oznacza to, że były prezydent Ukrainy znajduje się pod ochroną rosyjskich służb.

Według ukraińskiego portalu w sposobie poruszania się Janukowycza niemal nie było widać, że w listopadzie odniósł on kontuzję kolana i kręgosłupa, która uniemożliwiła mu wystąpienie za pomocą wideołącza przed kijowskim sądem. W styczniu sąd ten skazał go zaocznie na 13 lat pozbawienia wolności za zdradę Ukrainy. Agencja UNIAN pisze, że były prezydent uznał, że wyrok „nie ma nic wspólnego z prawem”. Ujawnił też, że kilka dni wcześniej wrócił z zagranicy, gdzie przebywał na leczeniu (wcześniej podawano, że może leczyć się w Izraelu). Jak twierdził, może swobodnie podróżować po świecie, ponieważ jego nazwiska nie ma w bazie Interpolu.

Jednym z głównych tematów poruszanych na konferencji była sprawa śledztwa wszczętego na Ukrainie wobec Wiktora Medwedczuka, który zaproponował autonomię dla Donbasu. Według byłego prezydenta Medwedczukowi grozi na Ukrainie nie tylko proces, ale również zamach. Jak twierdził, posiada on informację, że na Ukrainie sformowano grupę 12 wojskowych, którzy z rozkazu władz szykują zamach na Medwedczuka.

„Prezydent Poroszenko nie ma szans na wygraną w wyborach. Nie wiemy, co zostanie wykorzystane. Nie można wykluczyć brudnych metod. Tak, rząd szuka sposobów na wywieranie wpływu na każdego, kto występuje przeciw rządowi z jakąkolwiek krytyką” – mówił Janukowycz odnosząc się do domniemanych przygotowań do zamachu.

Odnosząc się do pytania o lidera rankingów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyra Zełenskiego Janukowycz powiedział, że niskie notowania ukraińskich władz świadczą, iż po wyborach do ukraińskiej polityki wejdą nowe twarze. „Myślę, że to prawidłowo” – stwierdził były prezydent.

Według Strany.ua Janukowycz potwierdził istnienie listu prawosławnego patriarchy Jerozolimy Teofila do prezydenta Poroszenki, w którym zaproponowano, by Janukowycz pośredniczył w rozmowach dotyczących Donbasu. Portal Ukraińska Prawda podał, że Janukowycz zaoferował, iż jest gotów do rozmowy z Putinem na temat wymiany jeńców według zasady „wszyscy za wszystkich”. Były prezydent zaznaczał, że może podjąć takie rozmowy o ile strona ukraińska sobie tego zażyczy.

Janukowycz odniósł się także do obalenia go przez ruch Majdanu w lutym 2014 roku. Jego zdaniem został wówczas oszukany przez Zachód. „Oszukano mnie, sprzedano… 21. lutego podpisano ze mną porozumienie pokojowe [mowa o porozumieniu wynegocjowanym przez szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji – red.] i tego samego dnia uzbrojeni młodzi ludzie zajęli siedzibę prezydenta, radę ministrów… A następnego dnia europejskie kraje zaakceptowały to. Czego więc teraz chcą od +żółtych kamizelek+ w Paryżu?” – mówił.

[AKTUALIZACJA 06.02.2019: W trakcie konferencji Wiktor Janukowycz obarczył odpowiedzialnością za masakrę na kijowskim Majdanie ówczesną opozycję. Przywołał przy tym analizy dr Iwana Kaczanowskiego z Uniwersytetu w Ottawie (o których wielokrotnie pisały Kresy.pl) a także filmy dokumentalne Giana Micalessiniego i Anny Stepan.]

Zdaniem portalu Strana.ua pojawienie się Wiktora Janukowycza na konferencji prasowej świadczy o jego chęci powrotu do polityki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Strana.ua / Ukraińska Prawda

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz