Wiktor Medwedczuk, były szef administracji prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, szef ukraińskiej partii politycznej „Opozycyjna Platforma – Prawo Narodu”, a prywatnie kum Władimira Putina, zaproponował w ubiegłym tygodniu stworzenie w Donbasie regionu autonomicznego w granicach Ukrainy. We wtorek ukraińska prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo z podejrzeniem zdrady i dążenia do zmiany granic państwa.

Propozycja Medwedczuka odnośnie Donbasu padła 29. stycznia w Kijowie na zjeździe jego partii. Zgodnie z nią w zajętym obecnie przez separatystów Donbasie miałby powstać region autonomiczny z własnym parlamentem i rządem. Według niego takie porozumienie jest możliwe w czworokącie Kijów-Donieck-Ługańsk-Moskwa.

We wtorek rzeczniczka Prokuratora Generalnego Ukrainy Łarysa Sarhan napisała w mediach społecznościowych, że propozycja Medwedczuka nosi znamiona zamachu na integralność terytorialną Ukrainy i zdrady państwowej. Sahran przypomniała, że zgodnie z konstytucją Ukraina jest państwem unitarnym i nie może być mowy o autonomii Donbasu.

„Ogłoszenie koncepcji utworzenia autonomicznego regionu Donbasu sprzyja prawnemu umocnieniu tymczasowo okupowanego terytorium wbrew Konstytucji i stanowi pomoc dla obcego państwa w prowadzeniu wywrotowych działań przeciwko Ukrainie, w tym wsparcie informacyjne” – ogłosiła Sarhan dodając, że wciąż istnieje niebezpieczeństwo oderwania tych ziem od Ukrainy.

Rzeczniczka prokuratury zapowiedziała przekazanie materiałów z postępowania karnego do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Postępowanie prokuratury wobec Medwedczuka wszczęto po doniesieniu deputowanego z partii „Front Ludowy” Andrija Teteruka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że ojcem chrzestnym córki Wiktora Medwedczuka Daryny jest Władimir Putin. Medwedczuk już wcześniej opowiadał się za federalizacją UkrainyJak pisaliśmy, zdaniem Putina taki pogląd cechuje ukraińskich nacjonalistów, do których zaliczył także Medwedczuka.

Kresy.pl / Facebook / vybor.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Kasper1 :

    „Sahran przypomniała, że zgodnie z konstytucją Ukraina jest państwem unitarnym i nie może być mowy o autonomii Donbasu.” – nie rozumiem. Zgodnie z OBOWIĄZUJĄCYM trzy strony konfliktu (Doniecką i Ługańską Republikę Ludową oraz Ukrainę), porozumieniem Mińsk 2, terytorium zajęte przez rebeliantów powinno otrzymać autonomię a stosowne zmiany w ukraińskiej konstytucji powinny zostać wprowadzone do 31.12.2015. Miałyby one właśnie zmienić status Ukrainy z państwa unitarnego na federalne i nie wiem jakim cudem Poroszenko podpisał porozumienie Mińsk 2 jeżeli tego nie rozumiał. Jeśli zrozumienie tych warunków przekraczało możliwości jego intelektu to przecież korzystał ze swoich doradców. No i byli tam Merkel oraz Hollande … .