Przywódcy upadłej Republiki Górskiego Karabachu w areszcie

Członkowie władz dawnej nieuznawanej ormiańskiej republiki w Górskim Karabachu są pociągani do odpowiedzialności karnej przez Azerbejdżan.

Sąd w Azerbejdżanie aresztował byłych przywódców nieuznanej Republiki Górskiego Karabachu Bako Sahakiana, Araika Aratiuniana i Arkadego Gukasiana oraz byłego przewodniczącego jej parlamentu Dawida Iszchaniana, podała za azerbejdżańskim źródłem agencja informacyjna TASS.

Decyzja o aresztowaniu działaczy upadłej republiki została podjęta na wniosek Państwowej Służby Bezpieczeństwa Azerbejdżanu. Jak podała agencja, Sabailski sąd rejonowy nakazał aresztowanie trzech z podejrzanych na cztery miesiące. Cała trójka została zatrzymana przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa 3 października.

Wcześniej w czwartek Prokuratura Generalna i Służba Bezpieczeństwa Państwowego Azerbejdżanu potwierdziły zatrzymanie innego byłego szefa nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu, Araika Harutiuniana, któremu postawiono zarzuty na podstawie szeregu artykułów azerbejdżańskiego kodeksu karnego, m.in. o wojnie napastniczej, morderstwie z premedytacją, terroryzmie i finansowaniu terroryzmu.

W zeszłym tygodniu władze Azerbejdżanu poinformowały o zatrzymaniu byłego ministra spraw zagranicznych i byłego asystenta prezydenta ormiańskiej republiki Dawida Babajana, a także aresztowaniu byłego zastępcy dowódcy sił ormiańskich w Karabachu Dawida Manukiana i byłego premiera Republiki Górskiego Karabachu Rubena Wardaniana.

Władze Azerbejdżanu wystawiły już listy gończe za około 300 działaczami politycznymi i wojskowymi dawnej Republiki Górskiego Karabachu.

Ormianie i Azerbejdżanie są skonfliktowani od ponad wieku. Po walkach w czasie krótkotrwałej niepodległości ich państw w latach 1918-1920, konflikt rozgorzał na nowo o region Górskiego Karbachu – zamieszkany przez Ormian, ale przyporządkowany przez władze radzieckiego do Azerskiej SRR. Pod koniec lat 80 XX wieku Ormianie podjęli działania secesyjne. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Przez lata na granicy między obszarami kontrolowanymi przez tę republikę i władze w Baku trwał konflikt zbrojny niskiej intensywności.

Czytaj także: Etniczna mina pod Związkiem Radzieckim – źródła wojny w Górskim Karabachu

Górski Karabach utrzymywał ścisłe związki z Armenią, która wspierała go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki. Podobną drogę przeszedł inny przywódca Górskiego Karabachu Robert Koczarjan, który był prezydentem Armenii przed Sarkisjanem, a obecnie jest jednym z liderów opozycji przeciwko Paszynianowi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

27 września 2020 konflikt karabaski ponownie eskalował do postaci pełnowymiarowej wojny. Azerbejdżan rozbił w niej obronę Ormian. Interwencja Rosji sprawiła, że w nocy z 9 na 10 listopada 2020 roku Armenia przy mediacji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawierało ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych. Armenia zobowiązała się przy tym zapewnić Azerbejdżanowi niezakłóconą komunikację przez swoje terytorium z jego eksklawą – Nachiczewańską Republiką Autonomiczną, co Baku interpretuje jako prawo do posiadania eksterytorialnego korytarza przez południową prowincję Armenii – Sjunik.

Po zwycięskiej dla Baku wojnie w Górskim Karabachu 2020 r. azerbejdżańscy żołnierze zaczęli kwestionować także międzynarodowo uznane granice Armenii właściwiej, które w części nie są delimitowane. W 2021 r. dochodziło do wkraczania Azerbejdżan na jej terytorium i do lokalnych starć. 1 sierpnia 2022 r. doszło do kolejnych ataków wojsk Azerbejdżanu na stanowiska karabaskich Ormian. Jeszcze poważniejsze ostrzały i wypady na terytorium Armenii miały miejsce w połowie ubiegłego roku września.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od początku tego roku obywatele Azerbejdżanu, a potem wprost jego służby prowadziły blokadę transportu między kadłubowym Górskim Karabachem a Armenią. W efekcie wywołując w nim kryzys humanitarny.

W maju bieżącego roku premier Armenii Nikoł Paszynian po raz pierwszy oficjalnie uznał Górskim Karabach za część terytorium Azerbejdżanu, rezygnując także z ubiegania się o status autonomii terytorialnej dla tamtejszych Ormian, co spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony opozycji w Armenii. Oznaczało to zakończenie wsparcia dla Republiki Górskiego Karabachu ze strony Erywania. Od tej pory nieuznawana republika pozostawała już tylko pod osłoną swoich ograniczonych sił oraz rosyjskich sił rozjemczych, ustanowionych przez porozumienie rozejmowe z 2020 r.

19 września oddziały Azerbejdżanu rozpoczęły kolejną ofensywę na Górski Karabach. Siły rozjemcze Rosjan nie interweniowały. Siły nieuznawanej republiki w praktyce poddały się już dzień potem. Wkrótce potem nastąpiło całkowite załamanie się struktur Republiki Górskiego Karabachu. 28 czerwca dekret w sprawie samorozwiązania jej władz podpisał jej formalny przywódca, prezydent Samwel Szahramanian. Miała istnieć do końca bieżącego roku, w praktyce siły azerbejdżańskie już są na jej terytorium, dokonując aresztowań członków byłych władz Republiki Górskiego Karabachu.

Górski Karabach opuściła już zdecydowana większość jego ormiańskich mieszkańców.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply