Funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie realizowali czynności służbowe w zakresie kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. W ich wyniku zatrzymali dwóch cudzoziemców.

Obywatel Gruzji wjechał na terytorium RP pod koniec marca. 50-letni mężczyzna stawił się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, w celu złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Ustalono jednak, że na chwilę obecną obcokrajowiec nie dysponował żadnym dokumentem uprawniającym do legalnego pobytu na terytorium RP. Gruzin nie opuścił terytorium Polski po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu jego pobytu na terytorium państw obszaru Schengen, do którego był uprawniony bez konieczności posiadania wizy.

Natomiast 20-letni obywatel Azerbejdżanu wjechał do Polski w listopadzie 2022 r. na podstawie paszportu biometrycznego i polskiej wizy krajowej, której ważność upłynęła w ostatnim dniu lipca tego roku. Mężczyzna nie uzyskał żadnych dokumentów uprawniających do legalnego pobytu na terytorium RP, a także na terytorium innych państw Schengen.

W związku z nielegalnym pobytem obu mężczyzn na terytorium RP, Komendant Placówki SG w Krakowie wydał wobec każdego z cudzoziemców decyzję o zobowiązaniu do powrotu, orzekając jednocześnie o zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i Strefy Schengen przez okres 6 miesięcy.

Jak podała w poniedziałek Straż Graniczna, poprzedniej doby 85 cudzoziemców usiłowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 4 cudzoziemców.

W pobliżu Białowieży obywatel Ukrainy przewoził 2 ob. Syrii, a ob. Białorusi 3 ob. Syrii, 2 ob. Afganistanu i ob. Algierii.

Z kolei w pobliżu Dubiczy Cerkiewnych ob. Mołdawii przewoził 4 ob. Syrii, a ob. Azerbejdżanu – 5 ob. Afganistanu.

W tym roku za organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze SG zatrzymali 510 osób.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply