Afera związana z wyciekiem danych z Facebooka odstraszyła od Cambridge Analytica wszystkich klientów.

Brytyjska firma konsultingowa Cambridge Analytica zamieszana w skandal z „niewłaściwym” pozyskaniem danych personalnych 87 mln użytkowników Facebooka i domniemanym wpływaniem na decyzje wyborców, ogłosiła w środę, że wstrzymuje w trybie natychmiastowym swoją działalność i zamierza ogłosić bankructwo. Takie same działania podejmie jej spółka-matka SCL Elections. – podaje Polska Agencja Prasowa powołując się na oświadczenie firmy zamieszczone na jej stronie internetowej.Jak napisano w komunikacie, kontrowersje związane z wyciekiem danych odstraszyły od Cambridge Analytica „dosłownie wszystkich klientów i dostawców”. W rezultacie działalność firmy okazała się nieopłacalna.

W ostatnich miesiącach Cambridge Analytica była przedmiotem wielu nieuzasadnionych oskarżeń i mimo prób prostowania błędów, była atakowana za działania, które są nie tylko legalne, ale też powszechnie akceptowane jako standardowy element reklamy internetowej zarówno w obszarze politycznym, jak i komercyjnym – napisano także w oświadczeniu CA.

Firma wspomniała także o zamówionym przez siebie niezależnym raporcie, którego wnioski mają przeczyć rewelacjom ujawnianym przez byłych pracowników CA. Raport bagatelizuje rolę Christophera Wylie, od którego wypowiedzi dla mediów rozpoczęła się cała afera.

Jak zauważa New York Times, w oświadczeniu CA nie ma mowy o tym, co stanie się z własnością intelektualną firmy – tzw. socjograficznymi profilami wyborców stworzonymi na podstawie danych z Facebooka. Nie wiadomo także, czy działalność firmy nie zostanie otwarta pod nowym szyldem. Sama CA odmówiła komentarzy na ten temat.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że według doniesień „Observera”, „Guardiana”, telewizji „Channel 4” oraz „New York Timesa” firma doradcza Cambridge Analytica (CA) miała w sposób niewłaściwy i być może nielegalny, wejść w posiadanie danych kilkudziesięciu milionów użytkowników Facebooka i wykorzystać je do wpłynięcia na decyzje wyborców podczas  wyborów prezydenckich w USA oraz referendum w sprawie Brexitu. Do wycieku danych z Facebooka miało dojść w wyniku luki w zabezpieczeniach związanej z facebookowymi testami i quizami – firma pozyskiwała dane nie tylko tych osób, które wyrażały zgodę na ich udostępnienie, ale także dane ich znajomych, bez ich wiedzy i zgody.

Według BBC spółka macierzysta Cambridge Analytica chwaliła się także, że wpływała na wybory m.in. w Nigerii i na Łotwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP / NYT

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz