Francuskie MSW podało w niedzielę bilans sobotnich demonstracji i zamieszek we Francji – informuje Polska Agencja Prasowa.

Jak pisaliśmy, w sobotę w całej Francji odbyły się manifestacje przeciwko ustawie o „globalnym bezpieczeństwie” połączone z corocznymi manifestacjami związków zawodowych przeciwko ubóstwu i bezrobociu. Protestowano w kilkudziesięciu miastach. Według szacunków MSW Francji, w całym kraju demonstracje zebrały w sumie około 52 tys. osób.

W wyniku starć rannych zostało 67 policjantów, z czego 48 w Paryżu, gdzie doszło do najbardziej brutalnych zamieszek. Równie gwałtowny przebieg miały starcia w Dijon i Nantes, gdzie policjanta podpalono koktajlem Mołotowa.

W Paryżu policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, a także broni na gumowe kule. Jedną z nich postrzelony został dziennikarz. Poważnie ranny w głowę został jeden z demonstrantów.

We francuskiej stolicy protest został zinfiltrowany przez około 500-osobowy “czarny blok”, którego członkowie podpalili kilkanaście samochodów, kilka sklepów i innych lokali komercyjnych a także zniszczyli wnętrze banku. Zamierzano też zdemolować jedną z księgarni w centrum miasta, ale jej pracownicy zabarykadowali się.

W związku z protestami w całym kraju zatrzymano 95 osób.

Jak pisaliśmy, w sobotniej manifestacji w Paryżu według policji wzięło udział ok. 5 tys. osób. Zatrzymano ją już po kilkuset metrach, gdy grupy zamaskowanych chuliganów z „czarnego bloku” zaczęły rozbijać witryny sklepów i banków oraz podpalać samochody.

Tydzień temu w sobotę również odbyły się protesty przeciwko przyjętej przez Zgromadzenie Narodowe ustawie, zgodnie z którą „złośliwe” rozpowszechnianie wizerunku twarzy policjanta byłoby przestępstwem. Proponowany przepis ustawy przewiduje karę do roku więzienia i 45 tys. euro grzywny za „publikację twarzy lub cechy umożliwiającej identyfikację” funkcjonariusza policji w celu wyrządzenia mu szkody. Protesty miały miejsce także w poprzednich dniach. W ich obliczu większość parlamentarna zapowiedziała zmodyfikowanie tego zapisu, po powrocie ustawy z Senatu.

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply