Emmanuel Macron zachorował na COVID-19. Jego biuro prasowe podało, że prezydent Francji kontynuuje pracę w izolacji.

Biuro Macrona poinformowało w czwartek, że francuski prezydent uzyskał pozytywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Test wykonano po wystąpieniu u niego objawów COVID-19. Rzecznik rządu Gabriel Attal powiedział, że pierwsze objawy wystąpiły u Macrona w środę wieczorem.

Stacja BFM TV podała, powołując się na otoczenie prezydenta, że Macron ma łagodne objawy, czuje się dobrze i kontynuuje pracę zdalnie. Zarówno on, jak i jego żona poddali się 7-dniowej izolacji. Kwarantannie poddał się premier Jean Castex, który miał z Macronem kontakt w ciągu ostatnich kilku dni. Jego biuro poinformowało, że uzyskał on negatywny wynik testu. Kwarantannę przechodzą też szefowie partii politycznych z niższej izby parlamentu Francji, którzy na początku tego tygodnia zjedli lunch z Macronem.

Odwołane zostaną wszystkie nadchodzące podróże francuskiego prezydenta, w tym wizytę w Libanie zaplanowaną na 22 grudnia.

Jak podaje agencja Reutera, dotąd najwyższym rangą francuskim politykiem, u którego wykryto koronawirusa, był minister finansów Bruno Le Maire.

Reuters podaje, że choroba Macrona skłoniła jego otoczenie do dociekań, gdzie prezydent Francji mógł się zarazić. Pod koniec zeszłego tygodnia prezydent Francji wziął udział w szczycie przywódców państw Unii Europejskiej. W poniedziałek zjadł obiad z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem i szefem OECD Angelem Gurrią. Dwa dni temu wziął udział w obywatelskiej konferencji na temat klimatu, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Prezydent nosił maskę przez cały czas trwania wydarzenia.

W środę, a więc w dniu, w którym wystąpiły u niego objawy, Macron przewodniczył posiedzeniu gabinetu. Przeprowadził także rozmowy z premierem Portugalii Antonio Costą. Portugalski premier także poddał się kwarantannie i czeka na wynik testu, ale jak podaje jego biuro, nie ma żadnych objawów.

Emmanuel Macron to kolejna głowa państwa, która zaraziła się koronawirusem. Wcześniej wirusa wykryto u prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta Polski Andrzeja Dudy. i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Do bezobjawowego przejścia COVID-19 przyznał się też prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko.

Kresy.pl / Reuters / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply