Co najmniej dwie osoby zginęły na skutek ataku nożownika pod wejściem do bazyliki Notre Dame w Nicei, mieście na południu Francji.

Według telewizji France24 w ataku do jakiego doszło w Nicei zginęły dwie osoby, a „kilka” zostało rannych. Z fotografii publikowanych przez środki masowego przekazu z miejsca zdarzenia wynika, że do ataku doszło tuż pod nicejską bazyliką Notre Dame lub być może ofiary stały się celem w samej świątyni, jak twierdzi agencja informacyjna Associated Press.

Zarówno miejscowa policja jak i mer Nicei Christian Estrosi zakwalifikowali zabójstwa jako atak terrorystyczny. Sprawca został postrzelony przez policjanta, a następnie zatrzymany i przewieziony do szpitala. Mer Nicei twierdzi też, że terrorysta krzyczał „Allahu akbar”, nawet w czasie zatrzymywania go przez funkcjonariuszy.

Powołując się na informacje Estrosiego telewizja TVN24 donosi, że jedną z ofiar jest strażnik kościoła, drugą kobieta, której terrorysta obciął głowę. TVN24 twierdzi, że jest trzecia ofiara śmiertelna – to osoba, która zraniona schroniła się w pobliskim barze i tam zmarła od odniesionych obrażeń. O trzech ofiarach pisze także agencja informacyjna Associated Press, która przypomina, że krwawy zamach terrorystyczny z 2016 r., kiedy to islamista wjechał ciężarówką w tłum świętujący francuskie święto państwowe, miał miejsce kilkaset metrów od nicejskiej bazyliki.

Do Nicei ruszyli już prezydent Emmanuel Macron i minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. Estrosi uznał, że „Francja po raz kolejny jest ofiarą islamo-faszyzmu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Czwartkowy atak nastąpił dwa tygodnie po zamordowaniu francuskiego nauczyciela Samuela Paty’ego przez muzułmańskiego uchodźcę narodowości czeczeńskiej. Czeczen także obciął głowę Paty’emu ponieważ ten pokazał uczniom w czasie zajęć karykaturę Mahometa.

Zamknięcie jednego z francuskich meczetów oraz zapowiedź prezydenta Francji zwiększenia kontroli państwowej nad praktykowaniem islamu, wywołała krytykę ze strony władz Turcji, która przerodziła się w poważny konflikt dyplomatyczny.

cnn.com/aljazeera.com/apnews.com/tvn24.pl/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Jerzy J
    Jerzy J :

    Zabijanie ludzi w imię źle pojętej próby ochrony wiary czy ważnych symboli budzi mój sprzeciw. Jednak szydzenie z grupy o której wiem że jest wyczulona na takie szyderstwa jest skrajnie głupie i prosi się samo o kare. Szkoda że tak straszna to kara i na dodatek wymierzona niewinnym. Charlie… macie krew na rękach. To jest też a może nawet przede wszystkim Waszą wina. Powinniście ponieść konsekwencje prawne , karne plis zamknięcie tego szmatlawca wznoecjacego zamęt