Francja wyśle na Litwę 300 żołnierzy

Francja wyśle w przyszłym roku na Litwę około 300 żołnierzy, którzy będą tam stacjonować w ramach wielonarodowego batalionu NATO dowodzonego przez Niemcy. – informuje agencja BNS.

O zamiarze wysłania żołnierzy poinformowała w niedzielę ambasador Francji w Wilnie Claire Ligničres-Counathe na uroczystości z okazji Święta Narodowego Francji.

Będzie to drugi rzut francuskich żołnierzy na Litwie. Po raz pierwszy służyli oni w ramach batalionu w 2018 roku. Na czele batalionu na Litwie stoją Niemcy, podczas gdy inne kraje wysyłają tam swoich żołnierzy tylko na pewien czas.

W ubiegłym roku wielonarodowy batalion NATO na Litwie liczył 1,4 tys. żołnierzy z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii. Oddział stacjonuje w Rukli, w środkowej części kraju. Batalion prowadzi ćwiczenia wspólnie z litewską armią. W przypadku agresji na Litwę weźmie udział w jej obronie.

Jak pisaliśmy, na szczycie NATO w lipcu 2016 roku w Warszawie podjęto decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów liczących od 800 do 1200 żołnierzy na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich. Uzgodniono, że Kanada będzie państwem dowodzącym batalionem na Łotwie, Niemcy – na Litwie, Wielka Brytania – w Estonii, a USA – w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Zamieszki w Paryżu po defiladzie z okazji Dnia Bastylii [+VIDEO]

Kresy.pl / Baltic Times / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply