Przewodniczący węgierskiej nacjonalistycznej partii parlamentarnej Nasza Ojczyzna (Mi Hazánk) László Toroczkai w nagraniu zamieszczonym na własnym kanale na jednej z platform oskarżył Ukrainę o dyskryminację miejscowych Madziarów.

Węgierski polityk oskarżył Ukrainę o “ciągłe formułowanie gróźb” pod adresem Węgrów. Mówił to także o wspólnocie Madziarów zamieszkujących jako mniejszość obwód zakarpacki, która, według Toroczkaia, od 2015 r. “jest nieustannie atakowana”. Wspomniał o ustawie oświatwej z 2017 r. i ustawie o języku państwowym z 2019 r., które ograniczyły prawa mniejszości narodowych w dwóch dziedzinach. Węgierski polityk podkreślił, że wszystko to dzieje się mimo, iż Ukraina jest utrzymywana przez transfery finansowe z państw Unii Europejskiej. Uznał, że Ukraina nie powinna zostać przyjęta do tej organizacji.

Dodać trzeba jednak trzeba, że w grudniu zeszłego roku ukraiński parlament dokonał, pod naciskiem Węgier, nowelizacji między innymi tych właśnie ustaw, łagodząc ich dyskryminacyjny charakter.

Partia Nasza Ojczyzna w wyborach parlamentarnych na Węgrzech w 2022 r. uzyskała 5,71 proc. głosów, co pozwoliło jej po raz pierwszy uzyskać sześć mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. Toroczkai jest jej założycielem. Niegdysiejszy polityk Jobbiku opuścił tę partię uznając, że zdradziła ona dawne pryncypia poplityczne i założył nową, wraz z innymi rozczarowanymi jobbikowcami.

Obszar obecnego Zakarpacia co najmniej od XI wieku wchodził w skład monarchii węgierskiej. Dopiero na skutek przegranej Austro-Węgier w pierwszej wojnie światowej, został w 1920 r., decyzją zwycięskich mocarstw, przekazany nowopowstałej Czechosłowacji, w ramach rozbioru monarchii węgierskiej. W toku drugiej wojny światowej został zajęty przez Armię Czerwoną. Pod naciskiem Moskwy Czechosłowacja zrzekła się w 1945 r. Zakarpacia na rzecz Związku Radzieckiego, po którym teren ten odziedziczyła Ukraina.

W obwodzie zakarpackim do dziś zamieszkują etniczni Madziarzy stanowiący większość mieszkańców w gminach wzdłuż współczesnej granicy państwowej. Podejmowane po rewolucji Majdanu decyzje władz Ukrainy pozbawiające mniejszości kolejnych praw w dziedzinie publicznego użwania języka ojczystego i edukacji spowodowały ostry spór Kijowa i Budapesztu. Węgry rozpoczęły blokowanie integracji Ukrainy z NATO i Unią Europejską. Pod tym naciskiem władze Ukrainy podjęły w zeszłym rok podjęły decyzję o wycofaniu się z części kroków postrzeganych prze Węgrów jako dyskryminacyjne.

W styczniu Toroczkai wezwał do zajęcia przez Węgry Zakarpacia w przypadku upadku Ukrainy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply