Czeska dyplomacja reaguje na słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ.

Ambasador Rosji w Pradze został wezwany do czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych w związku z wymienieniem Czech przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ wśród krajów, które mogły wyprodukować środek, którym otruto Siergieja Skripala i jego córkę. – doniosła agencja TASS powołując się na wpis czeskiego MSZ na Twitterze.

Na jutro rano został wezwany do MSZ Czech ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksandr Władimirowicz Zmiejewski w celu wyjaśnienia nam fałszywego oświadczenia strony rosyjskiej, która twierdziła, że substancja Nowiczok zastosowana w ataku w Salisbury w Wielkiej Brytanii może pochodzić z Republiki Czeskiej. – napisało we wtorek na Twitterze czeskie MSZ.

Jak podaje TASS, wcześniej czescy ministrowie obrony i spraw zagranicznych – Karla Šlechtová i Martin Stropnický określili wiązanie Czech ze sprawą otrucia byłego pułkownika GRU i jego córki jako „bezpodstawne”.

Przypomnijmy, że w sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w telewizji Rossija 24 oświadczyła, że Londyn użył nazwy Nowiczok dla określenia neurotoksyny użytej do ataku w Salisbury, aby wywołać skojarzenie z Rosją. Jako możliwe źródło pochodzenia tej trującej substancji Zacharowa wskazała Wielką Brytanię, Słowację, Czechy, Szwecję i – ze znakiem zapytania – USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Również w sobotę przedstawiciel Rosji przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej Aleksandr Szulgin mówił, że neurotoksyna została wyprodukowana w zachodnim laboratorium – w Wielkiej Brytanii lub w USA.

W niedzielę premier Wielkiej Brytanii Theresa May i szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson ponownie obarczyli Rosję odpowiedzialnością za atak na Skripalów. W poniedziałek do Wielkiej Brytanii przybyli eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Na prośbę brytyjskich władz będą badać w Salisbury próbki substancji użytej do ataku na byłego oficera rosyjskiego wywiadu i jego córkę. Londyn chce, by OPCW przeprowadziła w swoich laboratoriach niezależne badania próbek.

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz