Rosja: manewry wojskowe tuż po wyborach

Siły rosyjskie Południowego Okręgu Wojskowego dzień po zwycięstwie Władimira Putina w wyborach prezydenckich przeprowadziły manewry, m.in. na Kubaniu i na Krymie. Duży nacisk położono na ćwiczenia jednostek artylerii.

W poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że przeprowadzone zostaną manewry wojskowe na południu kraju. Miało to miejsce dzień po kolejnym zwycięstwie Władimira Putina w wyborach prezydenckich w Rosji.

Manewry odbywają się na 19 poligonach Południowego Okręgu Wojskowego. Przede wszystkim w rejonie Rostowa, Kubania, a także na Krymie oraz na terytorium Gruzji, Abchazji i Osetii Południowej, jak również w Dagestanie i w Czeczenii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje ministerstwo obrony Rosji, żołnierze ćwiczą „mieszany” sposób przerzutu na odległość do 1000 km. Zarówno w formie kolumn, jak i koleją. Podano, że w ćwiczeniach bierze udział ok. 8 tys. żołnierzy i 1,4 tys. jednostek sprzętu wojskowego, w tym wyrzutnie rakiet i systemy artyleryjskie. Manewry z ich użyciem prowadzono m.in. na Krymie, a także na północnym Kaukazie i nad Donem. Jak podano, w ćwiczeniach wykorzystywano m.in. samobieżne moździerze kal. 240 mm 2S4 „Tulipan”, a także działa samobieżne kal. 203 mm „Pion” oraz systemy artylerii rakietowej „Tornado”, „Grad” i „Huragan” jak i armatohaubice samobieżne MSTA-S czy 2S3 Akacja. W trakcie manewrów każdy z oddziałów artylerii miał wykorzystać ponad tysiąc sztuk amunicji różnego kalibru i typu.

Poinformowano również, że w trakcie ćwiczeń wykonywane są zadania z użyciem dronów, a także środków rozpoznania artyleryjskiego.

Przeczytaj i zobacz: Rosjanie prezentują możliwości swojej precyzyjnej amunicji artyleryjskiej [+VIDEO]

Według informacji rosyjskiego ministerstwa, duży akcent miał zostać położony właśnie na ćwiczenia artyleryjskie. Jednostki artylerii miały przeprowadzać misje ogniowe z ostrzałem obiektów przeciwnika konwencjonalnego na różnych dystansach, zarówno ogniem bezpośrednim, jak i z ukrytych pozycji ogniowych. Przewidziano także przeprowadzenie manewrów przeciwartyleryjskich. Z kolei rosyjscy artylerzyści na Północnym Kaukazie mieli szkolić się w tym, jak radzić sobie z rażeniem konwencjonalnych „nielegalnych formacji zbrojnych” w terenie górskim.

Czytaj także: Manewry rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim

Ponadto, na Kubaniu przeprowadzono łączone ćwiczenia taktyczne z udziałem jednostek obrony przeciwpowietrznej i lotnictwa morskiego rosyjskiej marynarki wojennej, m.in. śmigłowców Ka-29. W ich trakcie wykorzystywano m.in. nowe rosyjskie przenośne systemami przeciwlotniczymi „Wierba”. Natomiast w specjalnych manewrach taktycznych w Północnej Osetii, z wykorzystaniem dronów, mieli brać udział żołnierze formacji rozpoznawczo-zwiadowczych.

Ostatni raz manewry na dużą skalę Rosja przeprowadziła na Krymie we wrześniu ub. roku.

Mil.ru / interia.pl/ 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz