Zdaniem brytyjskiej premier Theresy May, to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. „Nie ma innego wniosku”.

W niedzielę, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich w Rosji, Władimir Putin odniósł się do zarzutów, wedle których to on i rosyjskie władze odpowiadają za atak na Skripala w Salisbury. Nazwał takie twierdzenia nonsensem i powiedział, że Rosja nie posiada tej substancji, której użyto do otrucia byłego oficera GRU i jego córki. Dodał, że gdyby to był trujący środek bojowy, to ludzie zginęliby na miejscu.

W odpowiedzi na pytanie telewizji Sky News, czy jej zdaniem prezydent Rosji skłamał w sprawie ataku, szefowa brytyjskiego rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej. Zdaniem May, która powoływała, się na dotychczasowe ustalenia, to Rosja jest za wszystko odpowiedzialna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Nie ma innego wniosku niż ten, że państwo rosyjskie jest winne temu, co stało się na ulicach Salisbury – powiedziała w poniedziałek Theresa May. Tego samego dnia szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawiał spotkaniu szefów dyplomacji krajów UE sprawę zamachu na Skripala. Wskazywał na Rosję jako państwo odpowiedzialne za ten atak.

Również w poniedziałek do Wielkiej Brytanii przybyli eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Na prośbę brytyjskich władz będą badać w Salisbury próbki substancji użytej do ataku na byłego oficera rosyjskiego wywiadu i jego córkę. Londyn chce, by OPCW przeprowadziła w swoich laboratoriach niezależne badania próbek.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Londyn albo będzie musiał poprzeć dowodami swoje twierdzenia, że to Rosja stoi za próbą otrucia Siergieja i Julii Skripal, albo „prędzej czy później” będzie musiał przeprosić.

We wtorkowej rozmowie na antenie RMF FM szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda nie wyśle gratulacji Władimirowi Putinowi w związku z wynikami głosowania w wyborach prezydenckich w Rosji.

– Prezydent uważa, że to nie jest dobry moment na gratulacje – powiedział Szczerski. – Tym bardziej zresztą, że Polska w tych wyborach nie startowała, a zwykle gratulacje wysyłają ci, którzy przegrają wybory – dodał. – Nie wykluczam, że prezydent wyśle gratulacje formalne, dyplomatyczne, kurtuazyjne w momencie objęcia urzędu na kolejna kadencję przez prezydenta Putina. Ponadto, Szczerski poinformował, że Andrzej Duda nie weźmie udziału w inauguracji piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

W poniedziałek podczas spotkania w Brukseli, ministrowie spraw zagranicznych państw UE wezwali Rosję do udzielenia pilnej odpowiedzi na pytania, które zostały jej zadane przez Wielką Brytanię w związku z atakiem chemicznym w Salisbury. Siergiej Skripal, były agent GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków i współpracował brytyjskim wywiadem, został wraz ze swoją córką Julią otruty środkiem paralityczno-drgawkowym. Ministrowie krajów unijnych na Radzie UE wyrazili też „bezwarunkową” solidarność z Londynem, przy czym nie było wezwania do podjęcia jakiś konkretnych sankcji.

Tego samego dnia wieczorem MSZ Rosji wydało oświadczenie w tej sprawie. Wyraziło ubolewanie z powodu oświadczenia szefów dyplomacji państw UE w sprawie próby otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków, krytykując działania władz w Londynie.

– Zdziwienie wywołuje pośpiech z jakim członkowie UE ogłosili „bardzo poważne” podejście do spekulacji brytyjskich władz o zaangażowaniu Rosji w tragiczny incydent w Salisbury – napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ. Jak zaznacza strona rosyjska, w oświadczeniu szefów dyplomacji UE nie ma ani jednego słowa o tym, że Wielka Brytania nie przedstawiła żadnych informacji ani dowodów na temat okoliczności sprawy. Jak również o tym, że odmówiła wspólnego zbadania incydentu, dwustronnej współpracy w ramach Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), a także zablokowała rosyjską propozycję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ odnośnie wezwania wszystkich stron do współpracy w celu dojścia do prawdy w sprawie próby otrucia Skripala.

– Żałujemy, że te okoliczności i niezaprzeczalne fakty są ignorowane, a UE raz kolejny zadziałała w oparciu o błędne pojmowanie „europejskiej solidarności” i skumulowane odruchy antyrosyjskie – głosi oświadczenie MSZ Rosji.

Przypomnijmy, że w środę, w związku ze zignorowaniem przez Rosję ultimatum postawionego przez władze brytyjskie w sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki, premier Theresa May ogłosiła, że 23 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali uznani za „niezgłoszonych oficerów wywiadu”, zostanie wydalonych z kraju. Ponadto członkowie rodziny królewskiej i ministrowie rządu Theresy May nie pojadą na Mundial do Rosji. W odwecie Rosja ogłosiła, że wydali 23 brytyjskich dyplomatów i zamknie konsulat Zjednoczonego Królestwa w Sankt Petersburgu. Rosyjskie władze stanowczo odrzucają oskarżenia o to, że stoją za sprawą otrucia Skripalów.

Interia.pl / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz