Ministerstwo obrony Macedonii Północnej nie potwierdziło, ale też nie zaprzeczyło, że państwo to przekazało Ukrainie samoloty Su-25.

Jak podaje ukraiński portal Europejska Prawda, powołując się macedoński serwis MKD, Macedonia Północna przekazała Ukrainie cztery samoloty szturmowe Su-25, które otrzymała od Kijowa podczas konfliktu w 2001 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo obrony Macedonii Północnej, odpowiadając na zapytanie MKD, nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło informacji o przekazaniu samolotów, zauważając jednak, że „wszystkie trzy decyzje” mające dotyczyć przekazania broni Ukrainie, zostaną „odtajnione i przejrzyście przedstawione”. Zapytanie macedońskiego serwisu dotyczyło również niedawnej decyzji o wysłaniu Ukrainie czołgów T-72.

„Dotychczasowe decyzje nie wpływają na gotowość bojową naszej armii” – zaznaczono w macedońskim ministerstwie obrony.

Jak przypomina MKD, w czasie konfliktu w Macedonii w 2001 roku kraj ten zakupił od Ukrainy cztery samoloty szturmowe Su-25 – trzy jednomiejscowe i jeden dwumiejscowy. Wiosną 2003 roku zostały one wycofane ze służby, a w 2004 roku były przygotowane do sprzedaży.

W 2011 roku ministerstwo obrony Macedonii rozważało możliwość modernizacji Su-25 do standardów NATO, ale nigdy nie zrealizowało tych planów.

W czerwcu br. macedońska Partia Lewicy, powołując się na źródła wojskowe, poinformowała, że przy udziale ukraińskich inżynierów przystąpiono do naprawy macedońskich Su-24 i sprawdzania ich pod kątem do przerzutu na Ukrainę. Partię Lewicy zaniepokoiły emblematy pułku Azow, które mieli rzekomo nosić Ukraińcy przysłani do Macedonii Północnej.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / mkd.mk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz