Parlament Mołdawii przedłużył o 60 dni stan wyjątkowy w związku z wojną na Ukrainie – poinformował w czwartek portal Newsmaker.

Jak poinformował w czwartek portal Newsmaker, parlament Mołdawii przedłużył o 60 dni stan wyjątkowy w związku z wojną na Ukrainie. Na posiedzeniu 30 marca parlament głosami 61 posłów zatwierdził rządową propozycję przedłużenia stanu wyjątkowego.

Kolejne 60-dniowe odliczanie rozpocznie się 5 kwietnia, kiedy wygaśnie wstępne przedłużenie.

Premier Doreen Rechan, tłumacząc potrzebę takiego reżimu prawnego, zwróciła uwagę, że w związku z wojną na Ukrainie Mołdawia stanęła w obliczu realnego zagrożenia fizycznego – w szczególności z powodu rosyjskich pocisków rakietowych, które wielokrotnie były wystrzeliwane na cele na Ukrainie przez przestrzeń powietrzną Mołdawii, oraz bezczelnymi próbami destabilizacji sytuacji w samej Mołdawii.

Stan wyjątkowy obowiązuje w Mołdawii od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, jest regularnie przedłużany.

Parlament Mołdawii przyjął deklarację potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę, która przyczyniła się do wzrostu napięć między Moskwą a Kiszyniowem. 55 deputowanych w 101-osobowym zgromadzeniu głosowała za deklaracją, w której stwierdzono, że inwazja Rosji rozpoczęła się wraz z zajęciem Krymu w lutym 2014 roku i zażądano wycofania wszystkich wojsk rosyjskich z Ukrainy.

W oświadczeniu stwierdzono, że Rosja prowadzi nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę na Ukrainie, która narusza zasady prawa międzynarodowego.

Kresy.pl/Newsmaker

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply