Kanada może wysłać Leopardy na Ukrainę

Kanadyjskie Siły Zbrojne rozważają wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę. Obecnie badają dokładną kwotę, jaką kraj może przekazać.

Jak poinformował w czwartek portal Ottawa Citizen powołując się źródło w ministerstwie obrony, Kanadyjskie Siły Zbrojne rozważają wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę. Obecnie badają dokładną kwotę, jaką kraj może przekazać.

Premier kraju, Justin Trudeau, powiedział w środę, że „nie musi dziś składać żadnych oświadczeń” w sprawie darowizny czołgów od Kanady. Zasugerował jednak, że może to nastąpić w niedalekiej przyszłości.

“Jak dobrze wiecie, Kanada zawsze stara się zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie” – powiedział dziennikarzom. “Mamy nadzieję, że będziemy mieli coś do przekazania w nadchodzących dniach” – dodał Trudeau.

W artykule zauważono, że Siły Zbrojne Kanady mają do dyspozycji 112 czołgów Leopard 2 różnych modyfikacji. Część z nich przeznaczona jest do szkolenia, część w jednostkach bojowych.

Źródła w ministerstwie obrony kraju podają, że Kanada ma nadzieję dostarczyć co najmniej 10 Leopardów 2.

Według kanadyjskiej publikacji, Królewskie Siły Powietrzne tego kraju mogą w razie potrzeby użyć swojego samolotu transportowego C-17 do przerzucenia czołgów do Polski. Stamtąd pojazdy mogą być wysyłane na Ukrainę.

W czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz był pytany w Radiu Plus, kiedy na Ukrainę trafią czołgi Leopard, znajdujące się na wyposażeniu polskiej armii. Wiceszef MON podkreślił, że Polska jest przygotowana na to, by przekazać Ukrainie kompanię tych czołgów, czyli 14 pojazdów.

Skurkiewicz przypomniał też zapowiedź ministra obrony, Mariusza Błaszczaka, który powiedział, że po podjęciu decyzji przez inne państwa w sprawie przekazania czołgów, Polska bezzwłocznie przystąpi do szkolenia Ukraińców na tym sprzęcie.

– Jak tylko [Ukraińcy – red.] przejdą szkolenia, będziemy gotowi do tego, aby przekazać ten sprzęt stronie ukraińskiej – powiedział wiceminister Skurkiewicz. – Jestem przekonany, że jest to perspektywa kilku tygodni – dodał.

Wiceszef MON zaznaczył też, że Polska bardzo intensywnie działa na rzecz utworzy koalicji państw, które będą dostarczać Ukrainie zachodnie czołgi. Przypomniał, że obecnie w Europie jest ponad 2 tys. Leopardów, które są wykorzystywane przez kilkanaście państw.

Szacujemy, że w pierwszym etapie uda nam się zebrać przynajmniej brygadę, około 100 sztuk Leopardów, która będziemy mogli wspólnie przekazać stronie ukraińskiej – powiedział Skurkiewicz.

Przeczytaj: Media: Portugalia przygotowuje wysyłkę Leopardów na Ukrainie

Czytaj również: Hiszpania deklaruje gotowość do wysłania Ukrainie czołgów Leopard

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, rząd Niemiec zgodził się wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2. Taką samą zgodę otrzymają od Berlina kraje partnerskie, w tym Polska, które chcą dostarczyć Ukraińcom swoje Leopardy.

W środę rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit poinformował we wpisie na Twitterze, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, iż niemieckie czołgi Leopard 2 zostaną wysłane na Ukrainę.

Czytaj także: Media: Ukraina może otrzymać 100 czołgów Leopard 2 od 12 państw

Rosyjska ambasada w Berlinie oświadczyła, że „niemiecka decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom”. W komunikacie stwierdzono, że „czołgi bojowe z niemieckimi krzyżami mają ponownie trafić na ‘front wschodni’”.

Ponadto, prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę dostawę 31 czołgów M1 Abrams na Ukrainę. Spośród nich zostanie utworzony jeden batalion czołgów.

Kresy.pl/Ottawa Citizen

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply