Hiszpańskie władze nie chcą już ekstradycji z Niemiec Carlesa Puigdemonta, byłego premiera Katalonii, który zorganizował zeszłoroczne referendum niepodległościowe w tej prowincji i jest ścigany w Hiszpanii m.in. za próbę rebelii.

Jak podała agencja dpa, powołując się na słowa sędziego śledczego hiszpańskiego Sądu Najwyższego Pablo Lloreny, Sąd Najwyższy wycofał Europejski Nakaz Aresztowania dla Puigdemonta. Na mocy tego nakazu Puigdemonta aresztowano w Niemczech, dopuszczając wydanie go Hiszpanii. Spodziewano się, że niemiecka prokuratura podejmie decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie.

Jako powód wycofania nakazu sędzia Llorena wskazał fakt, iż niemiecki sąd dopuścił wydanie Puigdemonta tylko w związku z lżejszymi zarzutami o sprzeniewierzenie środków publicznych. Chodzi o wydanie 1,6 mln euro z pieniędzy publicznych na zeszłoroczne referendum niepodległościowe.

Jak podawaliśmy, już wcześniej niemiecki sąd odrzucił możliwość wydania Puigdemonta hiszpańskim władzom w związku z postawionymi mu zarzutami rebelii, zagrożonej karą do 30 lat więzienia. Ustalono, że Puigdemont nie odpowiada za użycie przemocy podczas referendum w Katalonii, w związku z czym sąd uznał, że hiszpański zarzut rebelii nie odpowiada w wystarczającym stopniu zdradzie stanu, która występuje w niemieckim kodeksie karnym. Oznaczało to, że nawet gdyby Puigdemont trafił z Niemiec w ręce hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, nie mógłby być sądzony za rebelię.

Sędzia Llarena narzekał, że niemiecki sąd nie uznał „czynów, które mogły naruszyć porządek konstytucyjny Hiszpanii”. Według niego przeprowadzono proces „niezgodny z oskarżeniem” i z „błędnych pozycji”. Hiszpański sędzia stwierdził także, że decyzja niemieckiego sądu może osłabić efektywność Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Hiszpański Sąd Najwyższy wycofał także Europejskie Nakazy Aresztowania wobec pięciu innych zwolenników niepodległości Katalonii: Antonio Comina, Luisa Puiga, Meritxelli Serret, Clary Ponsati i Marty Rovirathat.

CZYTAJ TAKŻE: Puigdemont i Torra chcą jedności zwolenników niepodległości Katalonii

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply