Ambasador Rosji w Niemczech ma nadzieję, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończona przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się pod koniec września br.

W sobotnim wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej RND, rosyjski ambasador w Berlinie, Siergiej Nieczajew powiedział, że liczy na to, iż budowa gazociągu Nord Stream 2 zakończy się przed końcem września br., gdy w Niemczech mają odbyć się wybory parlamentarne. Zaznaczył, że tempo prac będzie zależne przede wszystkim od pogody latem.

„Mam nadzieję, że będzie gotowy przed wyborami do Bundestagu. Kluczowe znaczenie w kwestii ukończenia projektu ma pogoda. Jeśli dopisze, pracę będą postępować szybciej” – powiedział rosyjski dyplomata. Dodał też, że prace przy układaniu rurociągu trwają i że „zostało już tylko niecałe 100 km do końca”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nieczajew przypomniał też, że Rosja współpracuje z Niemcami w sferze dostaw gazu od ponad 50 km. „To działało nawet w najgorszych czasach zimnej wojny” – zaznaczył. Odniósł się też do głosów wzywających do zastopowania inwestycji:

„Teraz kwestia polega na tym, czy chcemy pogrzebać na dnie morza 10 mld euro. O tym powinna zdecydować Europa”.

Według rosyjskich mediów, nowy gazociąg o długości 1200 km został ukończony w 95 procentach. Jego przepustowość będzie wynosić 55 mld metrów sześciennych gazu

Jak informowano w tym tygodniu, niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) poinformował na swojej stronie internetowej, że układanie Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak organizacja ta zaskarżyła w sądzie w Hamburgu decyzję Federalnego Urzędu Żeglugi i Hydrografii (BSH) o wydaniu zezwolenia na tę budowę. Jak podawaliśmy, także inna organizacja ekologiczna – Deutsche Umwelthilfe – złożyła w kwietniu skargę przeciwko dalszej budowie gazociągu. Organizacje ekologiczne kwestionują wydane przez BSH w styczniu br. zezwolenie na budowę gazociągu od końca września do końca maja na odcinku 16,5 km w niemieckiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

TASS / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz