Prezydent Serbii Aleksandar Vučić wydał rozkaz siłom zbrojnym w związku z zaognieniem sytuacji wokół Kosowa.

„Prezydent Serbii, jako głównodowodzący, zarządził dziś wieczorem, aby Siły Zbrojne Serbii znajdowały się na najwyższym poziomie gotowości bojowej” – przekazał w nocy z poniedziałku na wtorek serbski minister obrony Miloš Vucević, którego słowa zacytował, za agencją Tanjug, portal b92.net.

Według jego oświadczenia „podnosi nas to na najwyższy poziom działań prowadzonych przez armię serbską, chroniących integralność terytorialną i suwerenność Serbii oraz chroniących wszystkich obywateli Serbii oraz zapobiegających terroryzmowi i terrorowi wobec Serbów, gdziekolwiek mieszkają”. Jest to wyraźnym odniesieniem do rodaków ministra zamieszkujących w Kosowie, które Serbia uznaje za swoją zbuntowaną prowincję.

„Zgodnie z rozkazem Prezydenta Republiki i Naczelnego Dowódcy Armii i Sił Zbrojnych Serbii zarządziłem pełną gotowość bojową wszystkich jednostek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Żandarmerii, Specjalnej Jednostki Antyterrorystycznej  (SAJ) i brygady policji. Powinny one natychmiast zostać oddane pod dowództwo Szefa Sztabu Generalnego i zająć przewidziane w planie operacyjnym stanowiska” – przekazał z kolei serbski minister spraw wewnętrznych Bratislav Gasić.

Decyzja władz Serbii nastąpiła w obliczu napięć w Kosowie. Od 10 grudnia lokalni Serbowie, stanowiący większość mieszkańców w północnej części regionu, utrzymują barykady przy drogach łączących go z kontrolowanym przez Belgrad terytorium.

Tego rodzaju protesty wywołało aresztowanie byłego policjanta Republiki Kosowa przez jej władze. Był jednym z funkcjonariuszy serbskiej narodowości biorących w listopadzie udział w akcji masowej rezygnacji z pracy w strukturach separatystycznych, po tym jak Prisztina zatwierdziła, że ​​będzie wymagać od Serbów ściągania serbskich tablic rejestracyjnych pojazdów, sprzed wojny w latach 1998-99, która doprowadziła do secesji Kosowa w 2008 r.

Albańskie władze w Prisztinie poinformowały, że ​​były policjant Dejan Pantić został w 6 grudnia aresztowany za rzekome ataki na urzędy państwowe, wybijanie okien w biurach komisji wyborczych oraz funkcjonariuszy policji i urzędników wyborczych.

Serbscy burmistrzowie gmin północnego Kosowa wraz z lokalnymi sędziami i około 600 policjantami złożyli rezygnację w zeszłym miesiącu w proteście przeciwko decyzji rządu o zastąpieniu tablic rejestracyjnych samochodów wydanych przez Serbię tablicami wydanymi przez Prisztinę.

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez władze w Priszitnie rejestracje wydawane przez władze Serbii dla mieszkańców regionu, uznawanego w Belgradzie za zbuntowaną prowincję, nie będą już uznawane. Właściciele samochodów, na których nadal będą przytwierdzone tego rodzaju rejestracje z literami KM będą przez funkcjonariuszy separatystycznych władz w Prisztinie okładani mandatami.

Jeszcze 31 lipca doszło na zamieszkanej przez Serbów północy Kosowa do niepokojów właśnie z powodu 1 sierpnia miały zostać bowiem wdrożone decyzje władz w Prisztinie o konieczności używania przez serbskich mieszkańców regionu dokumentów osobistych i tablic rejestracyjnych wydawanych właśnie przez nie.

W czasie napięć miało dojść do ostrzelania kosowskiej policji przez nieznanych sprawców. Prisztina przerzuciła dodatkowe siły ku linii rozgraniczenia. Miejscowi Serbowie wznieśli tam barykady. W miastach pod kontrolą Belgradu słychać było syreny alarmowe. NATO zagroziło interwencją. Pod naciskiem dyplomatów UE i USA Kurti przesunął termin wdrożenia nowych przepisów na 1 listopada.

Kosowo, gdzie pod osłoną NATO władzę przejęli albańscy separatyści, którzy w 2008 r. proklamowali swoją republikę, w północnej części jest nadal zamieszkane przez Serbów. Większość serbską mają cztery gminy Leposavić, Zvečan, Zubin Potok i Połnocna Mitrovica.

W okolicy Zubinego Potoku doszło w niedzielę wieczorem do strzelaniny, choć nie jest jasne kto oddawał strzały, jak twierdzi portal gazeta.pl.

b92.net/wiadomosci.gazeta.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply