Kosowo otworzyło w niedzielę swoją ambasadę w Izraelu w Jerozolimie, dołączając do Stanów Zjednoczonych i Gwatemali jako jedynych krajów posiadających ambasady w mieście, którego status znajduje się w samym sercu konfliktu izraelsko-palestyńskiego – poinformował Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Kosowo otworzyło w niedzielę swoją ambasadę w Izraelu w Jerozolimie, dołączając do Stanów Zjednoczonych i Gwatemali jako jedynych krajów posiadających ambasady w mieście, którego status znajduje się w samym sercu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Ambasada została otwarta podczas krótkiej ceremonii, w trakcie której flaga Kosowa została podniesiona przed budynkiem w Jerozolimie – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Kosowa w oświadczeniu.

Zobacz też: W lutym Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo z większością muzułmańską obiecało ulokować swoją ambasadę w Jerozolimie, kiedy w zeszłym roku zobowiązało się zawrzeć stosunki dyplomatyczne z Izraelem pod patronatem USA.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kosowa podało na Twitterze, że wraz z otwarciem ambasady „obietnica złożona dziś w Biurze Owalnym została w końcu spełniona”.

Zobacz też: Rosja: Kosowo stało się rozsadnikiem ekstremizmu i bandytyzmu

Izrael postrzega swoje nowe więzi z Kosowem jako część szerszej normalizacji z krajami arabskimi i muzułmańskimi w ramach umów sponsorowanych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wasel Abu Youssef, członek komitetu wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, powiedział, że otwarcie ambasady Kosowa w Jerozolimie jest sprzeczne z rezolucjami ONZ i ma na celu „osłabienie sprawy palestyńskiej”.

W czwartek Czechy otworzyły biuro dyplomatyczne w Jerozolimie, filię swojej ambasady w Tel Awiwie, co spotkało się z potępieniem ze strony Palestyńczyków i Ligi Arabskiej.

Status Jerozolimy jest jedną z najtrudniejszych przeszkód w zawarciu układu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Palestyńczycy chcą, aby Wschodnia Jerozolima, zdobyta przez Izrael podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku, była stolicą ich kraju.

Zobacz też: Kosowo zdjęło sankcje z serbskich produktów

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply