Przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej zajmie prawdopodobnie 15-20 lat - ocenił w niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Stwierdził, że Ukraina może do tego czasu wejść do europejskiej wspólnoty politycznej zaproponowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Musimy być szczerzy. (...) Jeśli mówimy, że Ukraina wejdzie do UE za sześć miesięcy, rok, dwa lata, to kłamiemy - oświadczył Clement Beaune, cytowany przez portal gazety Barrons. "To zajmie prawdopodobnie 15 czy 20 lat, to bardzo długo" - dodał. „Nie chcę dawać Ukraińcom żadnych złudzeń" - powiedział.

Francuski minister powtórzył propozycję prezydenta Emmanuela Macrona dotyczącą stworzenia luźniejszej „europejskiej wspólnoty politycznej”, która mogłaby szybciej zintegrować Ukrainę z UE. Dodał, że propozycja Macrona nie jest „alternatywą dla dołączenia do europejskiej wspólnoty politycznej. Nie przeszkadza to w późniejszym członkostwie”.

W Bukareszcie w czwartek doszło do spotkania pomiędzy ministrami spraw wewnętrznych Rumunii i Mołdawii, podczas którego omówiony został plan współpracy na wypadek pogorszenia się sytuacji na Ukrainie.

Lucian Bode (rumuńskie MSWiA) i Ana Revenco (mołdawskie MSWiA) podczas spotkania dokonali analizy aktualnego stanu bezpieczeństwa.

Omówiono także przygotowanie wspólnych scenariuszy roboczych na wypadek pogorszenia się sytuacji w strefie konfliktu i możliwości napływu nowej fali uchodźców.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Ksiądz profesor Dariusz Oko ma wpłacić 3000 euro na konto organizacji pomocowej - orzekł sąd rejonowy w niemieckiej Kolonii. Duchownemu zarzucano "podżeganie do nienawiści".

W piątek przed sądem rejonowym w Kolonii zakończył się proces księdza Dariusza Oko. Postępowanie wobec duchownego zostało zawieszone pod warunkiem zapłacenia grzywny.

Katolickiemu filozofowi i profesorowi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zarzucono "podżeganie do nienawiści". Oskarżony w tej samej sprawie został ksiądz Johannes Stoehr, redaktor niemieckiego czasopisma "Theologisches" ("Kwestie Teologiczne"), w którym ks. Oko opublikował na początku 2021 roku artykuł pt. "O konieczności ograniczania klik homoseksualnych w Kościele".

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Podkreślił, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przekonywał prezydenta Turcji, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO - podaje agencja Reuters. Wezwał Erdogana do współpracy z odpowiednikami ze Szwecji i Finlandii w celu rozwiązania wszelkich obaw przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Zadeklarował, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić wsparcia.

Premier Wielkiej Brytanii i turecki prezydent zgodzili się również podjąć działania w celu odblokowania szlaków dostaw dla ukraińskiego zboża w celu złagodzenia rosnących światowych cen żywności.

Ministerstwo obrony Niemiec podało w piątek termin dostarczenia Ukrainie 15 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard.

Jak podaje Deutsche Welle, rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony poinformował w piątek, że w lipcu Ukraina otrzyma z Niemiec 15 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard. Według ministerstwa Gepardy będą używane do ochrony infrastruktury krytycznej na Ukrainie przed rosyjskimi atakami.

Według niemieckiej agencji dpa Ukraina otrzyma nie tylko Gepardy, ale także wsparcie szkoleniowe niemieckich sił zbrojnych oraz prawie 60 tys. sztuk amunicji.

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%