Putin miał zaproponować Turkom budowę Bayraktarów w Rosji

W tureckiej elicie politycznej pojawiła się nieoficjalna informacja, jakoby prezydent Rosji miał zaproponować tureckiemu odpowiednikowi produkcję tureckich dronów w swoim kraju.

Źródłem tej informacji, według CNN Turk, ma być właśnie sam prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Wspomniał on o tym na poniedziałkowym zebraniu przywództwa Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), którą niegdyś założył. Stąd sprawa przedostała się do środków masowego przekazu, w tym portalu Middle East Eye, który opisał ją we wtorek.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Putin powiedział mi, że chce pracować z Baykarem” – miał powiedzieć Erdogan – „Zaproponował założenie fabryki w Rosji, tak jak [Bayakr] zrobił w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”. Erdogan mówi o znanym tureckim koncernie zbrojeniowym. Produkuje on między innymi drony uderzeniowe Bayraktar TB2. Odegrały one dużą rolę w zwycięstwie Azerbejdżan nad Ormianami w wojnie w Górskim Karabachu.

Bayraktary zakupiła także Ukraina, która używała ich skutecznie przeciwko siłom Rosjan w początkowej fazie wojny, gdy Rosjanie próbowali wykonywać głębokie operacje ofensywne z kilku kierunków.

Propozycja Putina wobec Erdogana miała zresztą paść już po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosjan na Ukrainę. Miało do tego dojść na niedawnym szczycie w Teheranie, gdzie Putin i Erdogan spotkali się z przywódcami Iranu w sprawie Syrii.

Tymczasem rzecznik koncernu Baykar zaprzeczył, jakoby firma założyła fabrykę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rzecznik odmówił skomentowania informacji o rzekomej propozycji zainwestowania w Rosji.

Wcześniej koncern deklarował, że nie będzie dostarczał swoich produktów do Rosji.

middleeasteye.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz