UE skrytykowała Turcję za wysyłanie migrantów do Europy

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkali się w piątek w Zagrzebiu, skrytykowali Turcję za wykorzystywanie migrantów do wywierania presji na Europę.

Szefowie dyplomacji państw UE zebrali się w piątek na nadzwyczajnym, nieformalnym spotkaniu w stolicy Chorwacji, by omówić wydarzenia w syryjskiej prowincji Idlib oraz rosnący napór migrantów na granice Grecji. W wydanym oświadczeniu ministrowie docenili wysiłki, jakie Turcja poczyniła przyjmując 3,7 mln migrantów i uchodźców, jednocześnie wyrażając zaniepokojenie sytuacją na granicy turecko-greckiej.

„UE… zdecydowanie odrzuca wykorzystywanie presji migracyjnej do celów politycznych” – stwierdzili szefowie MSZ państw UE. Sytuację na greckiej granicy określili jako „nieakceptowalną”. Zapowiedzieli, że UE i jej państwa członkowskie będą skutecznie chronić granice zewnętrzne UE a „nielegalne przekraczanie granicy nie będzie tolerowane”.

Odniesiono się też do doniesień o tym, że tureckie władze zachęcają migrantów do nielegalnego przedostawania się do UE. „Migranci nie powinni być zachęcani do prób nielegalnego przekraczania granicy lądowej lub morskiej” – stwierdzono w unijnym oświadczeniu. Turecki rząd oraz inne podmioty obecne na granicy wezwano do „przekazania tego przesłania” migrantom oraz do „przeciwdziałania rozpowszechnianiu fałszywych informacji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ministrowie wyrazili pełną solidarność z Grecją, która według nich znalazła się w „bezprecedensowej sytuacji”, a także z Bułgarią, Cyprem i innymi krajami, które mogą być podobnie zagrożone. Jednocześnie wezwano Turcję do wypełniania porozumienia migracyjnego z 2016 roku.

Turcja ogłosiła tydzień temu, że nie będzie zatrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy będą chcieli dostać się do Europy. Decyzja ta nastąpiła po eskalacji starć zbrojnych miedzy turecką armią operującą w Syrii i wspierającą zbrojne ugrupowania islamistyczne a armią Syrii wspieraną przez Rosję. Od tamtego czasu, tysiące ludzi próbuje sforsować granicę lądową i przedostać się do Grecji, a kolejne setki podejmują próby przedostania się na łodziach i pontonach na greckie wyspy. Regularnie dochodzi do starć między migrantami, a greckimi funkcjonariuszami. Według różnych źródeł, Turcy udzielają migrantom aktywnego poparcia, pomagając im dostać się pod samą granicę, a nawet zachęcając do jej przekraczania.

Zobacz: Migranci w Grecji: tureckie władze podwiozły nas pod granicę i kazały przejść [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w czwartek szef tureckiego MSW, Suleyman Soylu powiedział, że Turcja rozmieszcza wzdłuż granicy z Grecją tysiąc funkcjonariuszy specjalnych sił policji. Mają oni powstrzymywać migrantów, którzy według Turków są odpychani przez Greków z powrotem na terytorium tureckie. Tego samego dnia zapowiedział, że Turcja skieruje jeszcze więcej migrantów na granicę z Grecją, żeby mogli oni przedostać się do Unii Europejskiej. Dodał, że „drzwi będą otwarte także dla dotkniętych wojną mieszkańców syryjskiej prowincji Idlib”.

W środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył kraje Europy, że łamią prawa człowieka nie wpuszczając migrantów. Według niego jeśli kraje europejskie chcą rozwiązać kryzys imigracyjny, to muszą poprzeć tureckie rozwiązania w sprawie Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Grecja: 2/3 migrantów zatrzymanych na granicy z Turcją to Afgańczycy

Kresy.pl / Yahoo.com / consilium.europa.eu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz