Eurostat opublikował w czwartek dane nt. PKB na osobę w psozczególnych regionach Unii Europejskiej w 2018 roku. Widać wyraźną różnicę między wschodem a zachodem kontynentu, a Polska wypada gorzej od unijnej średniej – wyjątkiem jest Warszawa.

Wedle raportu Eurostatu, po uwzględnieniu siły nabywczej, wskaźnik PBB per capita wynosił w Polsce 71 proc. średniej unijnej, podobnie jak na Węgrzech. Gorzej wypadły pozostałe kraje wschodniej części kontynentu. W Bułgarii wskaźnik ten wynosił 51 proc., w Chorwacji 63 proc., w Rumunii 66 proc., na Łotwie 69 proc., w Gracji 69 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Eurostat: Eekordowo niski poziom bezrobocia w Polsce

Najbogatsze są Luksemburg – 263 proc., oraz Irlandia – 191 proc. Wskaźnik w tych krajach zawyżają zagraniczni pracownicy i zagraniczne korporacje zarejestrowane tam ze względów podatkowych. W innej pod tymi względami Holandii, któa jest jednym z najbogatszych państw w UE, wskaźnik wynosik 130 proc. Dalej jest Dania – 129 proc. i Austria – 128 proc.

Źródło: Eurostat

Jeśli chodzi o poszczególne regiony to, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (londyńskie City miało PKB na mieszkańca na poziomie 620% średniej UE), najbogatszy stał się wspomniany Luksemburg. Do czołówki należy Bruksela (203 proc.), Hemburg (197%) i mocno kontrastująca z resztą kraju (91 proc.) Praga (192%).

Podobne różnice między stolicą a resztą kraju zauważyć można na Słowacji (173 proc. do 74 proc.), na Węgrzech (145 proc. do 71 proc.) oraz w Polsce (156 proc. do 71 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Eurostat: Europa Środkowo-Wschodnia rozwija się znacznie szybciej niż stara UE

W Polsce powyżej krajowej średniej uplasowały się województwa: dolnośląskie (78 proc.), wielkopolskie (76 proc.) i śląskie (74 proc.). Najgorzej sytuacja wyglądała na wschodzie kraju, w województwach lubelskim (48 proc.) i warmińsko-mazurskim (49 proc.).

Najbiedniejsze regiony w Europie występują w Bułgarii: region Północo-Zachodni (34%), Północno-Centralny (35%) i Południowo-Centralny (36%).

Kresy.pl / Eurostat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply