Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ujawniły grafikę koncepcyjną nowego myśliwca, który został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany w tajemnicy. Nowy samolot, który ma zastąpić F-22, jest częścią programu Next Generation Air Dominance (NGAD). Został zaprojektowany i zbudowany przez koncern Lockheed Martin.

Nie ujawniono szczegółów dotyczących odrzutowca. Siły Powietrzne USA przedstawiły jednak grafikę koncepcyjną myśliwca budowanego w ramach programu NGAD. Grafika pojawiła się w niedawno opublikowanym raporcie amerykańskiego lotnictwa wojskowego, dotyczącym rozwoju w latach 2019-2020.

Amerykańskie media zwróciły uwagę na wizualizację projektu w ubiegłym tygodniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Grafika wskazuje na możliwość wyposażenia samolotu w ulepszenia uzbrojenia i napędu. Myśliwiec jest widoczny obok trzech wersji pocisków powietrze-powietrze, podwozia i silników oznaczonych jako V1, V2 i V3. Współczesne samoloty bojowe cały czas otrzymują nowe uzbrojenie, ale wyposażenie istniejących samolotów w nowe silniki jest generalnie uważane za zbyt skomplikowane – zwraca uwagę portal „Popular Mechanics”.

Przypomnijmy, że w połowie września ubiegłego roku serwis „Defense News” podał, że siły powietrzne USA w sekrecie opracowały, zbudowały i oblatały co najmniej jeden prototyp tajemniczego myśliwca nowej generacji. Zapowiedziano, że prace nad nim „z pewnością wstrząsną środowiskiem sektora obronnego”, dodając, że z uwagi na początkowy etap prac, nie spodziewano się, by udany oblot demonstratora nastąpił w najbliższych latach.

„Już zbudowaliśmy i oblataliśmy pełnowymiarowy latający demonstrator w świecie rzeczywistym, pobiliśmy przy tym rekordy” – mówił wówczas Will Roper, wicesekretarz Sił Powietrznych USA ds. pozyskiwania, technologii i logistyki. Dodawał, że Amerykanie są gotowi do budowy samolotu nowej generacji „w sposób, jaki dotąd nigdy nie miał miejsca”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zasadzie wszelkie szczegóły dotyczące tego samolotu pozostają nieznane z uwagi na utajnienie programu „Powietrznej Dominacji Nowej Generacji” (Next Generation Air Dominance, NGAD). W jego ramach amerykańskie lotnictwo wojskowe chce opracować rodzinę połączonych ze sobą systemów walki powietrznej: myśliwców, dronów i innych platform kosmicznych czy cybernetycznych.

popularmechanics.com / aero-mag.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Szitecki :

    Trzeba wielkiej naiwności, żeby na podstawie przechwalanek i „wizualizacji” uwierzyć w rosnącą potęgę lotnictwa USA. Nieprodukowane F-22 i słabo rokujące, kosmicznie drogie i niedorobione F-35 mówią coś przeciwnego. Osobiście nie spodziewam się przełomu mimo najpiękniejszych wizualizacji i bijących rekordy samolotów, których nikt nie widział.