Putin wybiera się do Iranu

Wizyta w Iranie będzie pierwszym wyjazdem Władimira Putina poza Rosję i Białoruś od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi w przyszłym tygodniu Iran, gdzie spotka się z prezydentem Iranu Ebrahimem Ra’isim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem – poinformował we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Pieskowa spotkanie jest planowane na 19 lipca. Rzecznik Kremla podkreślił, że rozmawiać będą głowy państw, które są gwarantami porozumień z Astany, mających doprowadzić do deeskalacji w Syrii.

„Oprócz trójstronnego spotkania oczywiście będą też dwustronne. Wczoraj informowaliśmy o zbliżających się kontaktach na najwyższym szczeblu między Putinem a Erdoganem i tam też [w Iranie – red.] odbędzie się to spotkanie” – powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta.

Agencja Associated Press zauważa, że wizyta Putina w Iranie odbędzie się po wyjeździe prezydenta USA Joe Bidena do Izraela i Arabii Saudyjskiej w tym tygodniu, gdzie tematem rozmów będzie m.in. program nuklearny Iranu i jego aktywność w regionie.

AP łączy też wyjazd Putina do Iranu z domniemanymi planami Teheranu dostarczenia Rosji „setek” dronów bojowych. Mówił o tym w poniedziałek amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Sullivan zaznaczył, że nie jest jasne, czy Iran dostarczył już jakiekolwiek drony Rosji, ale powiedział, że Stany Zjednoczone mają „informacje”, które wskazują, że Iran przygotowuje się do szkolenia już w tym miesiącu sił rosyjskich z ich obsługi.

Kresy.pl / tass.ru / apnews.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz