Tureccy śledczy sprawdzają nagrania z monitoringu, na których zarejestrowano moment wejścia saudyjskiego dziennikarza i dysydenta Jamala Khashoggiego do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Istambule. Władze w Ankarze podejrzewają, że Khashoggi został w konsulacie zamordowany. – podała w środę agencja AFP. Podejrzenia wzmogły doniesienia Washington Post o tym, że amerykański wywiad wiedział o planach Saudyjczyków wobec dziennikarza.

Khashoggi, współpracownik Washington Post, zaginął 2. października po tym, jak wybrał się do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Istambule po to, by odebrać dokumenty w związku z planowanym ślubem z turecką narzeczoną.

Tureckie media opublikowały nagrania z monitoringu, na których widać człowieka podobnego do Khashoggiego wchodzącego do konsulatu oraz samochód, który wjeżdża do budynku saudyjskiego przedstawicielstwa i wkrótce po wejściu dziennikarza, opuszcza go.

Anonimowe źródła w tureckiej policji podały, że wstępna wersja śledztwa mówi o zabiciu dziennikarza w konsulacie i późniejszym usunięciu jego ciała. Khashoggiego miało zabić 15-osobowe komando wysłane z Rijadu do Istambułu specjalnie w tym celu.

Podejrzenia wobec Saudyjczyków wzmogły doniesienia Washington Post, o tym jakoby amerykańskie władze z wyprzedzeniem wiedziały o planach zwabienia Khashoggiego do Arabii Saudyjskiej. Według anonimowego informatora WaPo amerykański wywiad podsłuchał rozmowy saudyjskich urzędników na ten temat. Nie jest jasne, czy chodziło o zabicie dziennikarza, czy tylko o uwięzienie go oraz czy Amerykanie ostrzegli Khashoggiego.

Władze w Rijadzie twierdzą, że dziennikarz bezpiecznie opuścił konsulat a doniesienia o morderstwie nazywają „bezpodstawnymi”. We wtorek zgodziły się na przeszukanie konsulatu przez tureckich prokuratorów.

Jamal Khashoggi od roku przebywał na wygnaniu w USA zarządzonym przez księcia Muhammada. Był znany z krytyki niektórych aspektów polityki księcia Muhammada i interwencji Arabii Saudyjskiej w Jemenie.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: powiedziałem saudyjskiemu królowi, że nie utrzymałby się przy władzy bez wsparcia USA

Kresy.pl / AFP / Bloomberg

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply