Egipt może rozpocząć odbieranie gazu ziemnego od Izraelczyków. Ostatnia umowa umożliwiająca rozpoczęcie pompowania „błękitnego paliwa” została podpisana w zeszłym tygodniu.

O podpisaniu umowy umożliwiającej dostawy gazu z Izraela do Egiptu napisał 9 września portal Middle East Monitor powołując się na portal Arabi21. Podaje też informacje gazety „Jerusalem Post” według której izraelska Europe Asia Pipeline Co (EAPC) podpisała umowę z East Mediterranean Gas Company (EMG) umożliwiającą wykorzystanie infrastruktury przesyłowej EAPC dla dostaw surowca do Egiptu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Middle East Monitor gaz będzie przesyłany z przepompowni w Aszkelonie rurociągiem ułożonym na dnie Morza Śródziemnego o długości 90 km. Gazociąg łączy się z egipską siecią niedaleko od al-Arisz. Gazociąg ten był już wykorzystywany przed 2011 roku to jest przed obaleniem wieloletniego egipskiego dyktatora, Hosni Mubaraka. Po jego odejściu i przejęciu władzy przez polityków wywodzących się z Bractwa Muzułmańskiego relacje z Izraelem uległy znacznemu ochłodzenie, a nowe władze egipskie zaczęły nawet wspierać palestyńską Strefę Gazy. Jednak w 2013 roku obóz Bractwa został odsunięty od władzy.

Nową umowę na dostawy izraelskiego gazu władze Egiptu podpisały dopiero w lutym 2018 r. Zakłada ona dostarczenie przez Izraelczyków do Egiptu 64 miliardów metrów sześciennych ropy w ciągu 10 lat. Koszt dostaw to łącznie 15 mld dolarów. Surowiec ma pochodzić ze złóż Tamar i Lewiatan.

Pod koniec lat 70 XX wieku Egipt zmienił swoją politykę na proamerykańską i w ramach tego był pierwszym państwem arabskim, które w 1979 r. podpisało traktat pokojowy z Izraelem. Następnie Egipt ustanowił z Izraelem stosunki dyplomatyczne. Egipt współpracuje obecnie z Tel Awiwem w izolowaniu Strefy Gazy zarządzanej przez palestyński ruch polityczno-wojskowy Hamas.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz