Władze Izraela zamierzają całkowicie otoczyć Strefę Gazy wysoką zaporą z drutu kolczastego. Ma to uszczelnić blokadę palestyńskiego terytorium.

O zamiarach izraelskich władz otoczenia całej Strefy Gazy szczelną barierą poinformował w niedzielę dziennik „Times od Israel”. Do realizacji projektu przystąpiło izraelskie Ministerstwo Obrony. Palestyńskie terytorium ma zostać otoczone prawie siedmiometrowym płotem składającym się z drutu kolczastego i czujników ruchu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Łączna długość bariery odgradzającej Strefę Gazy wyniesie 65 kilometrów. Będzie się składać także z podziemnych elementów mających uniemożliwiać podkopanie tunelu pod płotem. Ich budowa trwa już od kilku lat. Na początku zeszłego tygodnia premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył na posiedzeniu swojego rządu, że bariera ma zadanie „zapobiec infiltracji naszego terytorium przez terrorystów”.

Prace nad budową bariery mają zakończyć się w roku bieżącym. Koszt budowy to 833 mln dolarów. Jak wylicza „Times of Israel” każdy kilometr płotu będzie kosztował 416 tys. dol. Znacznie droższa jest konstrukcja bariery podziemnej – budowa kilometra tej bariery będzie kosztować 11,5 mln dol.

Izraelczycy już wcześniej ogrodzili Strefę Gazy niewielkim płotem. Nowa bariera budowana jest tuż za nim. W tym miesiącu Izraelczycy ukończyli także budowę podwodnej przeszkody, która utrudnia przepłynięcie ze Strefy Gazy na wybrzeże Izraela.

Strefa Gazy jest jedną z najgęściej zaludnionych części świata. Na niewielkim terytorium o powierzchni 360 km kwadratowych mieszka 1,9 mln Palestyńczyków. Sytuacja ekonomiczna na tym obszarze jest bardzo trudna z powodu blokady jaką w 2007 ogłosili wobec Strefy Gazy Izraelczycy. Uniemożliwia ona import na to terytorium wielu podstawowych produktów, na przykład materiałów budowlanych. Oficjalnym powodem blokady jest fakt, że Strefa Gazy jest kontrolowana przez wrogi Izraelowi ruch polityczno-militarny Hamas. Izraelska armia wielokrotnie podejmowała ataki na to palestyńskie terytorium z wykorzystaniem lotnictwa, czołgów i artylerii.

timesofisrael.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz