Władze Izraela zamierzają całkowicie otoczyć Strefę Gazy wysoką zaporą z drutu kolczastego. Ma to uszczelnić blokadę palestyńskiego terytorium.

O zamiarach izraelskich władz otoczenia całej Strefy Gazy szczelną barierą poinformował w niedzielę dziennik „Times od Israel”. Do realizacji projektu przystąpiło izraelskie Ministerstwo Obrony. Palestyńskie terytorium ma zostać otoczone prawie siedmiometrowym płotem składającym się z drutu kolczastego i czujników ruchu.

Łączna długość bariery odgradzającej Strefę Gazy wyniesie 65 kilometrów. Będzie się składać także z podziemnych elementów mających uniemożliwiać podkopanie tunelu pod płotem. Ich budowa trwa już od kilku lat. Na początku zeszłego tygodnia premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył na posiedzeniu swojego rządu, że bariera ma zadanie „zapobiec infiltracji naszego terytorium przez terrorystów”.

Prace nad budową bariery mają zakończyć się w roku bieżącym. Koszt budowy to 833 mln dolarów. Jak wylicza „Times of Israel” każdy kilometr płotu będzie kosztował 416 tys. dol. Znacznie droższa jest konstrukcja bariery podziemnej – budowa kilometra tej bariery będzie kosztować 11,5 mln dol.

Izraelczycy już wcześniej ogrodzili Strefę Gazy niewielkim płotem. Nowa bariera budowana jest tuż za nim. W tym miesiącu Izraelczycy ukończyli także budowę podwodnej przeszkody, która utrudnia przepłynięcie ze Strefy Gazy na wybrzeże Izraela.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Strefa Gazy jest jedną z najgęściej zaludnionych części świata. Na niewielkim terytorium o powierzchni 360 km kwadratowych mieszka 1,9 mln Palestyńczyków. Sytuacja ekonomiczna na tym obszarze jest bardzo trudna z powodu blokady jaką w 2007 ogłosili wobec Strefy Gazy Izraelczycy. Uniemożliwia ona import na to terytorium wielu podstawowych produktów, na przykład materiałów budowlanych. Oficjalnym powodem blokady jest fakt, że Strefa Gazy jest kontrolowana przez wrogi Izraelowi ruch polityczno-militarny Hamas. Izraelska armia wielokrotnie podejmowała ataki na to palestyńskie terytorium z wykorzystaniem lotnictwa, czołgów i artylerii.

timesofisrael.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz