Podziemna bariera ma liczyć 65 kilometrów i będzie chronić Izrael przed podziemnymi tunelami, którymi Palestyńczycy przerzucają ludzi i broń.

Tunele do przerzutu ludzi, broni i materiałów wybuchowych były budowane głównie przez kontrolujący Strefę Gazy Hamas. Podczas wojny w 2014 armia izraelska zostały zaskoczone przez bojowników przekraczających w ten sposób granicę. Od tego czasu Izrael rozwijał technologię pozwalającą wykrywać podziemne korytarze. Już w trakcie wojny miało zostać zlokalizowane i zniszczone 32 takie tunele. Od końca działań wojnnnych znaleziono i zburzono dwa kolejne takie tunele.

Rząd izraela miał zagwarantować kwotę około 600 milionów szekli (160 milionów dol.) na budowę pierwszego odcinka podziemnej bariery. Betonowa bariera będzie liczyć 65 km. Ma ona sięgać kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi. Stworzenie bariery uzupełniającej istniejący mur oddzielający Izrael od Strefy Gazy może potrwać wiele lat.

Na razie Ministerstwo Obrony Izraela odmówiło komentarza w sprawie.

kresy.pl / tvp.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz