Ansarullah zatopił statek handlowy Brytyjczyków

Od jesieni ruch polityczno-wojskowy jemeńskich szyitów atakuje statki towarowe powiążane z Izraelem i jego zachodnimi sprzymierzeńcami. Po raz pierwszy trafiony przez nich statek poszedł na dno.

Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA podało na X, że w niedzielę między godz. 9.30 a 10.45 w kierunku masowca Rubymar pływającego pod flagą Belize, ale należącego do Brytyjczyków wystrzelono dwie rakiety. Jedna z nich trafiła w cel. Doprowadziła do poważnych zniszczeń. Załoga Rubymar wysłała sygnał z prośbą o pomoc. Odpowiedziały na nie okręt wojenny “koalicji” i inny cywilny statek, które podjęły znajdującą się w niebezpieczeństwie załogę zaatakowanej jednostki i odstawiły ją do bezpiecznego portu.

Brytyjska instytucja zajmująca się śledzeniem żeglugi – UKMTO podała, że Rubymar doznał zniszczeń znajdując się na pozycji 65 km na południe od jemeńskiego portu Moka. Twierdzi on z kolei, że rakieta nie uderzyła w kadłub statku, lecz wybuchła przy nim, powodując poważne zniszczenia.

Według BBC Rubymar został trafiony, gdy wpływał do cieśniny Bab Al-Mandab oddzielającej Zatokę Adeńską od Morza Czerwonego, twierdzi BBC. To szlak morski przez który przepływa około 12 proc. światowego handlu.

Rzecznik wojskowy Ansarullahu Jahja Sari ogłosił w poniedziałkowym oświadczeniu, że jego siły wystrzeliły szereg rakiet w stronę “brytyjskiego statku” w Zatoce Adeńskiej, który zidentyfikował jako Rubymar. „Statek doznał katastrofalnych uszkodzeń i całkowicie się zatrzymał – oświadczył Jemeńczyk – W wyniku rozległych uszkodzeń, jakie odniósł statek, istnieje obecnie ryzyko potencjalnego zatonięcia w Zatoce Adeńskiej. Podczas operacji upewniliśmy się, że załoga statku bezpiecznie opuściła statek”.

Już w poniedziałek wieczorem UKMTO podało, że Rubymar zatonął, przytoczył izraelski portal Ynetnews.com. Jest to pierwszy statek zatopiony przez Ansarullah w toku jego kampanii zbrojnej.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader, co było sygnałem wdrożenia nowej strategii walki z wrogami. Następnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jendak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Taktyka taka miała uderzać w interesy Izraela i jego zachodnich sprzymierzeńców w ramach wsparcia jakiego Jemeńczycy postanowili otwarcie udzielić walczącemu z Izraelem palestyńskiemu Hamasowi.

Na początku grudnia nieskutecznie zaatakowany został amerykański okręt wojenny USS Carney i dwa statki handlowe Unity Explorer i Number Nine płynące po Morzu Czerwonym. Do ataku użyto rakiety i dronu, a Huti wzięli odpowiedzialność za jego przeprowadzenie. Celem ataku była także francuska korweta Languedoc. Celem ataków Ansarullahu stał się norweski tankowiec.

W tym samym miesiącu w rejon Zatoki Adeńskiej przybyła grupa uderzeniowa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, której przewodzi lotniskowiec o napędzie atomowym USS Dwight Eisenhower. Informowaliśmy wówczas, że Amerykanie mogą przeprowadzić ataki na cele w Jemenie. Ataki takie zostały rozpoczęte razem z Brytyjczykami w styczniu i są przedsiębrane poza nieoficjalną koalicją jaką, do walki z Ansarullagem, zawiązał Waszyngton.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu operacji sił morskich państw UE Aspides na wodach Bliskiego Wschodu, które mają odpierać ataki Jemeńczyków.

Ansarullah, zwany także ruchem Hutich, od 2014 r. kontroluję stolicę Jemenu Sanę i większość jego gęsto zamieszkanego obszaru. Rząd utworzony przez ten ruch polityczno-wojskowy miejscowych szyitów-zajdytów nie jest uznawanu międzynarodowo.

twitter.com/bbc.com/ynetnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply