Dane NBP pokazują, że w polscy migranci zarobkowi przesyłają do Polski coraz mniej środków. Najbardziej spadły transfery z Niemiec. Zmalały też przekazy od Ukraińców pracujących w Polsce, co może wynikać z tego, że przeprowadzają do Polski na stałe z całymi rodzinami, na co wskazują wyniki badań.

Serwis „Business Insider” podaje, że według danych Narodowego Banku Polski, w ostatnim kwartale ubiegłego roku Polacy pracujący za granią przesłali do Polski 3,8 mld złotych, czyli o 0,3 mld zł mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 0,1 mld zł mniej, niż w analogicznym okresie 2018 roku. Przekazy od krótkookresowych migrantów zarobkowych wyniosły miliard złotych, czyli 27 proc. ogółu transferów, natomiast emigranci długookresowi przesłali 2,8 mld zł (63 proc. całości).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podano, spadek ten wynika głównie ze spadku napływu środków pieniężnych z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z Niemiec do Polski polscy emigranci zarobkowi przesłali 1,1 mld. To spadek o 0,3 mld zł w porównaniu z III kwartałem ub. roku i o 0,2 mld zł w porównaniu z 2018 r. Z Wielkiej Brytanii przysłano 0,6 mld zł. Łącznie przekazy z Niemiec i Wielkiej Brytanii stanowiły 45,6 proc. wszystkich transferów od polskiej emigracji. Jednocześnie odnotowano wzrost środków finansowych przekazywanych do Polski z Norwegii i Holandii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Czy to przejaw początków kryzysu, asymilacji w krajach emigracji, a może powrotów do ojczyzny, lub mniejszej atrakcyjności pracy za granicą?” – pyta Business Insider. Portal zwraca uwagę na pogarszające się już od ubiegłego roku wskaźniki dotyczące niemieckiej gospodarki przy jednoczesnym wzroście ruchu granicznego Polaków ze strony Niemiec – o 4,3 proc. w ujęciu rok do roku (29,9 mln).

Zaznaczono też, że wartość transferów polskich emigrantów do Polski jest prawie dokładnie równa transferom wysyłanym do swoich krajów przez pracujących w Polsce obcokrajowcy ślą do swoich krajów. Przypomnijmy, że w przypadku polskich migrantów było to 3,8 mld zł, natomiast z Polski migranci zarobkowi przesłali w IV kwartale 2019 roku trochę więcej, 3,9 mld zł. Najwięcej z tego przesłali Ukraińcy – 3,4 mld zł. Należy zaznaczyć, że było to o 0,4 mld zł mniej mniej niż w III kwartale i o 0,3 mld zł mniej niż rok wcześniej.

Przeczytaj: Nie milion, a niespełna 150 tys. Wicepremier mocno przeszacowała liczbę Ukraińców, którzy wyjechali z Polski

Czytaj także: Morawiecki obiecuje Ukraińcom pracę w Polsce

NBP uszczegóławia, że spadek ten wynikał z malejących transferów od imigrantów krótkookresowych – 3,3 mld zł w czwartym kwartale 2019 r., przy 3,7 mld zł w czwartym kwartale 2018 r. Zdaniem ekspertów banku centralnego, może to być efektem przeprowadzania się do Polski całych rodzin. W tym kontekście przypomniano też o wynikach ubiegłorocznego badania przeprowadzonego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Wynikało z niego, że w 2019 roku o jedną trzecią wzrosła liczba pracujących w Polsce Ukraińców, którzy chcieliby przeprowadzić się do naszego kraju na stałe (33 proc.), a 27 proc. ankietowanych przyznawało, że myśli o otworzeniu tutaj własnej firmy. Większość badanych potwierdziła, że ich na decyzję o pozostaniu w Polsce miało wpływ przyspieszenie procedury uzyskania zezwolenia na pobyt stały. Ponadto, aż 39 proc. pracujących w Polsce obywateli Ukrainy planowało sprowadzenie do Polski swojej rodziny.

Czytaj więcej: Nowy raport o migrantach z Ukrainy: chcą więcej zarabiać, dużo pracować, co trzeci chce osiąść w Polsce

Zobacz także: Ukraińcy już nie chcą być w Polsce tanią siłą roboczą [RAPORT]

Przeczytaj: Ukraińskie media: w Polsce zastanawiają się, jak ściągnąć z powrotem pracowników z Ukrainy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według badania przeprowadzonego przez agencję zatrudnienia EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW, Ukraińcy w Polsce nie boją się koronawirusa, lecz zwolnień. 85 proc. migrantów zarobkowych ze Wschodu zamierza pozostać w Polsce i pracować. Według komentatorów, wielu może znaleźć pracę w rolnictwie.

Przypomnijmy też, że tylko w kwietniu br. z systemu ZUS ubyło 165,5 tys. osób, za których pracodawcy przestali płacić składki. Jedna czwarta z nich to migranci zarobkowi, głównie ze Wschodu. Dziennik „Rzeczpospolita” zaznaczał, że tańsi Ukraińcy, niekorzystający ze świadczeń kryzysowych, w niektórych branżach mogą zacząć wypierać polskich pracowników.

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz