Oficerowie elitarnej brytyjskiej jednostki Special Air Service (SAS) szkolą ukraińskich wojskowych w rejonie Kijowa – podał brytyjski dziennik The Times w sobotę. To pierwsze informacje o tego typu szkoleniach od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W lutym brytyjscy instruktorzy zostali wycofani w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu z siłami rosyjskimi i wciągnięcia NATO w trwający konflikt.

The Times podał w sobotę, że brytyjski SAS szkolił ukraińskich wojskowych w rejonie Kijowa po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wspomniane informacje potwierdzili gazecie ukraińscy dowódcy. Szkolenie obejmowało m.in. obsługę ręcznych wyrzutni przeciwpancernych NLAW, które zostały dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię w lutym br.

Brytyjscy instruktorzy przebywali na Ukrainie od rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku do lutego br. Zostali wycofani w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu z siłami rosyjskimi i wciągnięcia NATO w trwający konflikt – przypomina The Times.

W piątek brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Wielka Brytania wyśle ​​na Ukrainę pojazdy opancerzone Mastiff. Wcześniej, po wizycie w Kijowie, zapowiedział to brytyjski premier Boris Johnson.

Mastiff to brytyjska wersja Cougara 6×6, która może być uzbrojona w karabin maszynowy 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy 12,7 mm lub granatnik 40 mm.

Zobacz także: Brytyjski wiceminister obrony nie wykluczył wysłania żołnierzy na Ukrainę

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył na początku kwietnia bieżącego roku, że Wielka Brytania wyśle ​​Ukrainie kolejne 100 milionów funtów wsparcia wojskowego.

Zobacz także: Rosjanie publikują nagrania brytyjskiego ochotnika schwytanego w Mariupolu [+VIDEO]

thetimes.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply