Wielka Brytania wyśle ​​na Ukrainę pojazdy opancerzone Mastiff, potwierdził w piątek brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.

Jak poinformował brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, Wielka Brytania wyśle ​​na Ukrainę pojazdy opancerzone Mastiff.

Mastiff to brytyjska wersja Cougara 6×6, która może być uzbrojona w karabin maszynowy 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy 12,7 mm lub granatnik 40 mm.

Opisując pojazd na swojej stronie internetowej, armia brytyjska podaje: „Mastiff to ciężko opancerzony, sześciocylindrowy pojazd patrolowy z napędem na sześć kół, który przewozi ośmiu żołnierzy plus dwóch załogantów. Obecnie jest w trzeciej odmianie. Nadaje się do patroli drogowych i konwojów i jest najnowszy z gamy chronionych pojazdów patrolowych używanych do operacji. Mastiff osiąga maksymalną prędkość 90 km/h, jest wyposażony w najnowsze systemy uzbrojenia, w tym uniwersalny karabin maszynowy 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy 12,7 mm czy automatyczny granatnik 40 mm”.

Boris Johnson po wizycie w Kijowie zapowiedział, że Wielka Brytania wyśle ​​120 pojazdów opancerzonych i systemy rakiet przeciwokrętowych, aby wesprzeć Ukrainę.

W oświadczeniu po spotkaniu, Johnson oddał hołd „zdecydowanemu przywództwu prezydenta Zełenskiego oraz bohaterstwu i odwadze narodu ukraińskiego”.

„Dawałem dziś jasno do zrozumienia, że ​​Wielka Brytania niezłomnie stoi z Ukrainą w tej toczącej się walce i jesteśmy w niej na dłuższą metę” – powiedział Johnson.

Johnson potwierdził również dalsze wsparcie gospodarcze dla Ukrainy, podnosząc całkowite gwarancje kredytowe w Wielkiej Brytanii do 770 milionów funtów. Johnson jest pierwszym członkiem kraju G7, który udał się do stolicy Ukrainy na rozmowy podczas konfliktu.

Jak informowaliśmy, Wielka Brytania wyśle ​​Ukrainie kolejne 100 milionów funtów wsparcia wojskowego – dziś zapowiedziane wsparcie będzie do niego dodatkiem.

Johnson przekazał w piątek, że Wielka Brytania wyśle ​​wysokiej jakości sprzęt wojskowy do ukraińskich sił zbrojnych, w tym więcej zestawów przeciwlotniczych Starstreak, co zapowiedziane zostało już pod koniec marca przez szefa brytyjskiego sekretarza obrony.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply