Wielki książę litewski Giedymin ma już pomnik nie tylko w Wilnie. Posąg fundatora potęgi państwa starolitewskiego stanął także w Lidzie na Białorusi.

Pomnik Giedymina stanął obok lidzkiego zamku, który pierwotnie został wybudowany właśnie przez tego władcę Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oficjalne odkrycie posągu odbędzie się jednak dopiero 7 września, w czasie obchodzonego corocznie Dnia Miasta. Towarzyszy mu festiwal piwny Lidbier, organizowany przez działający w Lidzie browar.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Posąg odlany z brązu jest dziełem rzeźbiarzy Siarhieja Ahanaua i Wolhy Niaczaj. Cały kompleks zaprojektował architekt Siarhiej Bahłasau. Artyści korzystali z konsultacji historyka Mikałaja Pławinskiego. Pomnik został stworzony z inicjatywy władz miasta położonego w obwodzie grodzieńskim.

Posąg przedstawia wielkiego księcia konno, w długim płaszczu. Na postumencie znalazł się jedynie napis „Giedymin” w języku białoruskim i tak zwane słupy Giedymina, które były elementem wielkoksiążęcego herbu.

Książę Giedymin panował w latach 1316-1341. Był fundatorem potęgi Wielkiego Księstwa Litewskiego. To właśnie za jego czasów w skład tego państwa weszły kolejne księstwa ruskie, aż po Witebsk i Kijów. Był założycielem nowej dynastii. Władysław Jagiełło był wnukiem Giedymina.

Mimo uznawania ciągłości państwowej ze Związkiem Radzieckim, w polityce historycznej władz, także w wystąpieniach samego prezydenta Aleksandra Łukaszenki coraz częściej pojawiają się nawiązania do innych struktur państwowych istniejących na ziemiach obecnej Białorusi. W zeszłym roku władze zezwoliły środowiskom opozycyjnym na ograniczoną formę świętowania setnej rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej – pierwszej próby utworzenia państwa białoruskiego. Kręgi opozycyjne wprost uznają dawne księstwa ruskie, ale też Wielkie Księstwo Litewskie, czy też polskie powstania narodowe na Kresach w XIX wieku, za narodowo-białoruskie, co zresztą prowadzi do zaprzeczania historycznej roli polskiej kultury i polskiej tożsamości historycznych postaci na ziemiach zajmowanych obecnie przez Republikę Białoruś.

znadniemna.pl/tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz