Białoruś podejmowała delegację z Iraku, której przedstawiła swoją ocenę sytuacji na granicy z Polską, którą od roku próbują nielegalnie przekraczać obywatele bliskowschodniego państwa.

W czasie spotkania z Irakijczykami, przedstawiciele białoruskich władz zrzucali odpowiedzialność za sytuację obywateli Iraku pod granicą Polski na polskie służby. „Komitet Śledczy (IC) Białorusi ujawnił przestępcze działania polskich funkcjonariuszy organów ścigania wobec 135 obywateli Iraku na granicy białorusko–polskiej w 2021 r.” – portal Onet zacytował informację białoruskiej, państwowej agencji BelTa.

Według Onetu raport na temat „przestępczych działań” polskich funkcjonariuszy miał zostać przygotowany na podstawie tego co przekazał Emil Czeczko. To dezerter z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii, który pełnił służbę w rejonie granicy z Białorusią. W grudniu ub. roku zbiegł na Białoruś i według białoruskich mediów poprosił o azyl polityczny „w związku z brakiem zgody na prowadzoną przez Polskę politykę odnośnie kryzysu migracyjnego i praktykę nieludzkiego traktowania uchodźców”.

Pod koniec roku Emil Czeczko został prawomocnie skazany na 6 miesięcy ograniczenia wolności za znęcanie się nad matką. Prokuratura ścigała go za dezercję.

Państwowe media białoruskie prezentowały wypowiedzi Czeczki, w których mówił o tym, jakoby polscy żołnierze i funkcjonariusze strzeżący granicy z Białorusią, strzelali do nielegalnych imigrantów i pomagających im wolontariuszy. Czeczko sam siebie oskarżał o rozstrzeliwanie migrantów – zabijał ich jakoby około 20 dziennie. Jego wypowiedzi białoruskie państwowe media wykorzystywały do atakowania Polski.

W marcu Czeczko został znaleziony powieszony w mieszkaniu, w którym żył w Mińsku.

„Białoruscy śledczy odnotowali czyny przestępcze wobec 135 osób – obywateli Republiki Iraku, którzy odnieśli obrażenia w wyniku przemocy i użycia wobec nich środków specjalnych przez polskich stróżów prawa. W toku jest również śledztwo w sprawie trzech przypadków uszkodzenia ciała i nielegalnego wydalenia z terytorium Unii Europejskiej do Republiki Białorusi, w wyniku czego śmierć poniosły ofiary pochodzenia irackiego” – Onet zacytował ustalenia białoruskich śledczych.

Obywatele Iraku stanowią największą grupę wśród cudzoziemców usiłujących przekraczać nielegalnie granicę polsko-białoruską. Nasilenie tego procederu nastąpiło w sierpniu zeszłego roku.

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz