Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ wydała we wtorek postanowienie o przedstawieniu zarzutów żołnierzowi, który porzucił służbę i zbiegł na Białoruś.

Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ przedstawił Emilowi Cz. zarzut art. 339 § 3 kodeksu karnego. Artykuł ten określa przestępstwo dezercji. Przepisy prawa przewidują za taki czyn karę pozbawienia wolności do lat 10.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To kolejny krok zmierzający do wszczęcia za podejrzanym poszukiwań listem gończym, w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej za przestępstwo dezercji” – portal telewizji Polsat News zacytował prokurator Aleksandrę Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej z Warszawy.

Działania „działania prokuratury będą zmierzać do wdrożenia za podejrzanym poszukiwań listem gończym, w celu wykonania z jego udziałem czynności procesowych i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za zarzucane przestępstwo”.

Jak podawaliśmy, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że Emil Cz. oskarżający w białoruskich mediach polskich mundurowych o strzelanie do migrantów i wolontariuszy, jest dezerterem z Wojska Polskiego. Jego dowódcy zostali odwołani. Według Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego Emil Cz. zdezerterował i przeszedł na białoruską stronę.

Emil Cz. to były żołnierz 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, który pełnił służbę w rejonie granicy z Białorusią. W ubiegłym tygodniu zbiegł na Białoruś „w związku z brakiem zgody na prowadzoną przez Polskę politykę odnośnie kryzysu migracyjnego i praktykę nieludzkiego traktowania uchodźców”. Państwowe media białoruskie zaprezentowały jego wypowiedzi, w których mówił o tym, jakoby polscy żołnierze i funkcjonariusze strzeżący granicy z Białorusią, strzelali do nielegalnych imigrantów i pomagających im wolontariuszy.

Emil Cz. złożył na Białorusi wniosek o azyl z powodów politycznych.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz