Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ wydała we wtorek postanowienie o przedstawieniu zarzutów żołnierzowi, który porzucił służbę i zbiegł na Białoruś.

Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ przedstawił Emilowi Cz. zarzut art. 339 § 3 kodeksu karnego. Artykuł ten określa przestępstwo dezercji. Przepisy prawa przewidują za taki czyn karę pozbawienia wolności do lat 10.

“To kolejny krok zmierzający do wszczęcia za podejrzanym poszukiwań listem gończym, w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej za przestępstwo dezercji” – portal telewizji Polsat News zacytował prokurator Aleksandrę Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej z Warszawy.

Działania “działania prokuratury będą zmierzać do wdrożenia za podejrzanym poszukiwań listem gończym, w celu wykonania z jego udziałem czynności procesowych i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za zarzucane przestępstwo”.

Jak podawaliśmy, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że Emil Cz. oskarżający w białoruskich mediach polskich mundurowych o strzelanie do migrantów i wolontariuszy, jest dezerterem z Wojska Polskiego. Jego dowódcy zostali odwołani. Według Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego Emil Cz. zdezerterował i przeszedł na białoruską stronę.

Emil Cz. to były żołnierz 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, który pełnił służbę w rejonie granicy z Białorusią. W ubiegłym tygodniu zbiegł na Białoruś „w związku z brakiem zgody na prowadzoną przez Polskę politykę odnośnie kryzysu migracyjnego i praktykę nieludzkiego traktowania uchodźców”. Państwowe media białoruskie zaprezentowały jego wypowiedzi, w których mówił o tym, jakoby polscy żołnierze i funkcjonariusze strzeżący granicy z Białorusią, strzelali do nielegalnych imigrantów i pomagających im wolontariuszy.

Emil Cz. złożył na Białorusi wniosek o azyl z powodów politycznych.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply