Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping zadeklarował w czasie spotkania z Władimirem Putinem, że przykłada dużą wagę do relacji z jego państwem.

Przywódcy Rosji i Chin spotkali się w poniedziałek w Moskwie na spotkaniu „w cztery oczy”, rozpoczynając w ten sposób wizytę Xi Jingpinga w kraju sąsiada, która ma powstać trzy dni. Spotkanie Xi i Putina trwało 4,5 godziny. „Wzmocnienie i rozwój stosunków chińsko-rosyjskich jest strategicznym wyborem Chin, opartym na ich własnych fundamentalnych interesach i ogólnym trendzie rozwojowym świata” – słowa przewodniczącego ChRL za Ministerstwem Spraw Zagranicznych tego państwa zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Jak przekazało w oświadczeniu chińskie MSZ , obaj przywódcy odbyli dogłębną i szczerą wymianę poglądów na temat stosunków chińsko-rosyjskich i „kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.
Xi Jinping powiedział, że zarówno Chiny, jak i Rosja są zaangażowane w osiągnięcie rozwoju narodowego i rewitalizacji, wspierają światową wielobiegunowość i promują demokratyzację stosunków międzynarodowych. Powinny pogłębiać praktyczną współpracę w różnych dziedzinach, wzmacniać koordynację i współpracę na platformach wielostronnych, takich jak ONZ, „i być podstawą pokoju i stabilności na całym świecie”.
Według chińskiego MSZ „strony przeprowadziły dogłębną wymianę poglądów w kwestii ukraińskiej”. Jednocześnie Xi Jinping podkreślił, że „Chiny są gotowe do dalszego odgrywania konstruktywnej roli w promowaniu politycznego uregulowania ukraińskiego kryzysu”. W stanowisku przewodniczącego ChRL można dostrzec krytykę polityki kolektywnego Zachodu wspierającego materiałowo Ukrainę oraz odwołanie do państw globalnego Południa – „Większość krajów popiera łagodzenie napięć, opowiada się za ustanowieniem pokoju i postępami w negocjacjach oraz jest przeciwna dolaniu oliwy do ognia”.
Xi przywołał dokument, nazywany przez media planem pokojowym Chin, „wzywający do politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, przeciwko zimnowojennemu myśleniu i jednostronnym sankcjom”. Według Xi Jinpinga „im ostrzejsze sprzeczności, tym pilniejsza potrzeba, by nie rezygnować z wysiłków negocjacyjnych”.
„Putin powiedział, że Rosja docenia to, że Chiny zawsze zajmowały sprawiedliwe, obiektywne i wyważone stanowisko w najważniejszych kwestiach międzynarodowych i opowiadały się za sprawiedliwością. Strona rosyjska dokładnie przestudiowała dokument przedstawiający stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kwestii ukraińskiej, jest otwarta na pokojowe negocjacje i z zadowoleniem przyjmuje konstruktywną rolę Chin w tym zakresie” – tak chińska dyplomacja przedstawiło odpowiedź przywódcy Rosji.
Xi Jinping przybył do Moskwy w poniedziałek z wizytą państwową. We wtorek program Xi Jinpinga rozpocznie się od spotkania z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem. Oficjalna ceremonia spotkania Prezydenta Federacji Rosyjskiej z Prezydentem Chin odbędzie się w Wielkim Pałacu Kremlowskim o godz. 15 czasu moskiewskiego, następnie odbędzie się spotkaniu w wąskim formacie, później – w rozszerzonym, z udziałem dwóch delegacji. Po rozmowach odbędzie się ceremonia podpisania dokumentu, po której Putin i Xi Jinping złożą oświadczenie dla mediów. Wtorek zostanie zwięńczony uroczystą kolacją.
Wizyta już została skrytykowana przez szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena, który stwierdził, że Chiny zapewniają Rosji dyplomatyczną osłonę, która umożliwie tej drugiej popełnianie zbrodni na Ukrainie.
interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz