Rosjanie atakują od strony Krymu [+VIDEO]

Ukraińscy pogranicznicy potwierdzają, że rosyjskie wojska wtargnęły na terytorium Ukrainy od strony Krymu.

Ukraińska straż graniczna potwierdziła, że czwartkowy atak na Ukrainę został przeprowadzony od strony anektowanego przez Rosję Krymu. Rosjanie wkroczyli na teren obwodu chersońskiego.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy zamieściła nagranie. Widać na nim rosyjskie ciężarówki wojskowe, a także czołgi i pojazdy opancerzone.

Strona ukraińska oficjalnie informuje o atakach na obszary obwodów ługańskiego, sumskiego, charkowskiego, czernihowskiego i żytomierskiego. Zaatakowano oddziały przy granicy przy użyciu artylerii i ciężkiego sprzętu. Według oficjalnych informacji z Kijowa, na niektórych odcinkach wojska rosyjskie wtargnęły do 5 km w głąb ukraińskiego terytorium.

Wiadomo też, że uderzenia na infrastrukturę wojskową na Ukrainie przeprowadzono z użyciem rakiet manewrujących i pocisków balistycznych.

ZOBACZ: Rosja zaatakowała Ukrainę [+VIDEO]

W czwartek nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły operację militarną przeciwko Ukrainie, atakując z powietrza infrastrukturę wojskową na obszarze całego kraju. Rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Władimir Putin oświadczył, że Moskwa będzie dążyć do „demilitaryzacji i denazyfikacji” Ukrainy. Wezwał też ukraińską armię do złożenia broni.

Wkrótce po wystąpieniu Putina, w szeregu ukraińskich miast, w tym w Kijowie i w Charkowie, rozległy się odgłosy eksplozji. Wcześniej Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej, a także białorusko-ukraińskiej. W nocy miał też miejsce silny cyberatak na ukraińskie serwisy rządowe oraz służb.

Ukraińska agencja Unian podała, że pierwsze eksplozje nastąpiły po godzinie 5 rano czasu lokalnego. W niektórych miejscach, np. w Mariupolu, donoszono o odgłosach strzałów jeszcze wcześniej.

Wiadomo, że do ataków dochodzi również w rejonie Kijowa, a także w miastach na zachodzie Ukrainy. Media donoszą też o eksplozjach w Mariupolu, Kramatorsku i w Odessie, jak również w Dnipro i Charkowie. Potwierdzają to nagrania w sieci.

Rosjanie uderzyli m.in. w lotnisko wojskowe Wasylkiw pod Kijowem, a także w bazę powietrzną pod Charkowem oraz w Mikołajowie. Ponadto, trafione miało zostać też lotnisko wojskowe w Stanisławowie (Iwano-Frankowsku). Syreny alarmowe rozległy się w Kijowie, a także we Lwowie.

Rosyjskie dowództwo twierdzi, że ukraińskie systemy obrony powietrznej zostały unieszkodliwione, a lotniska wojskowe wyłączone z użytku. Rosjanie twierdzą też, że w miejscach, gdzie rosyjskie oddziały przekroczyły granice, ukraińska straż graniczna rzekomo nie stawiała oporu. W sieci dostępne są nagrania, wskazujące, że rosyjskie siły pancerne wkroczyły także z terytorium Białorusi.

Nad ranem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny w całym kraju. MSZ Ukrainy ogłosiło, że celem Rosji jest zniszczenie państwa ukraińskiego.

Ukraińskie dowództwo informuje o zestrzeleniu co najmniej kilku rosyjskich samolotów nad wschodnią Ukrainą.

W Donbasie siły rosyjskie zaatakowały w rejonie miast Szczastia i Stanica Ługańska. Są też doniesienia o rzekomo pospiesznym postępie rosyjskich wojsk w kierunku Charkowa. Zaatakowano też rejon portu wojennego w Oczakowie.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply