Były szef Interpolu Meng Hongwei został skazany przez chiński sąd na ponad 13 lat więzienia – podała agencja AFP.

Sąd w Tiencinie poinformował we wtorek w komunikacie, że 66-letni obecnie Meng usłyszał wyrok 13,5 roku więzienia oraz grzywny w wysokości 2 mln juanów (równowartość 290 tys. dolarów).

W czerwcu ub. roku były szef Interpolu przyznał się do zarzutu korupcji i przyjęcia łapówek w wysokości 2,1 mln dolarów. W dzisiejszym oświadczeniu chiński sąd stwierdził, że części “skradzionych pieniędzy i dóbr nie dało się odzyskać”. Według sądu Meng „zgodnie z prawdą przyznał się do wszystkich kryminalnych faktów” i nie zamierza się odwoływać.

W Chinach proces Menga połączono z szerszą czystką związaną z „całkowitym usunięciem zgubnego wpływu” Zhou Yongkanga, byłego ministra bezpieczeństwa, który został skazany na dożywocie w 2015 r. za przekupstwo, nadużycie władzy i ujawnianie tajemnic państwowych. Meng Hongwei był przez pewien czas wiceministrem w resorcie kierowanym przez Zhou Yongkanga.

Nagłe „zaginięcie” Menga jesienią 2018 roku wstrząsnęło Interpolem. Jak pisaliśmy, 29 września 2018 roku szef Interpolu wyleciał z Lyonu, gdzie znajduje się siedziba tej organizacji, do Chin i od tamtej pory nie było z nim kontaktu. Żona Menga mieszkająca z nim w Lyonie zgłosiła francuskiej policji zaginięcie męża. Później dziennik „South China Morning Post” z Hongkongu podał, powołując się na anonimowe źródło, że Meng „został zabrany” na przesłuchanie przez chińskie władze tuż po wylądowaniu w Chinach. W końcu chińskie władze poinformowały, iż wobec Menga toczy się postępowanie Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny w Komunistycznej Partii Chin i że znajduje się on „pod nadzorem”. Komisja, która zajmuje się tropieniem korupcji i politycznej nielojalności podała, że Meng „jest podejrzany o złamanie prawa”. Wówczas nie było wiadomo, co dokładnie zarzuca się Mengowi, który w międzyczasie złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.

Żona byłego szefa Interpolu mieszka we Francji wraz z dwójką ich dzieci. W maju 2019 roku otrzymała tam azyl polityczny.

Kresy.pl / AFP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply